centrumvoorzieningen moesten ko men nu het er op leek dat Drooghe Weert Noord geen doorgang zou vinden. Voor deze discussie werden samen met stedenbouwkundige ad viseur Vink een aantal modellen ont wikkeld waaruit college en raad een keuze konden maken. Moest de ont wikkeling naar het oosten of naar het noorden plaats vinden als zuid was volgebouwd? Het werd uiteindelijk van alles een beetje met twee winkel centra nl. Drooghe Bol en Loopuyt- park, terwijl er ook nog een stuk van De Riepel bleef bestaan. Zo bleef de ontwikkeling van Noord achterwege evenals een deel van de hoofdontslui ting van de wijk. Geread van den Bosch was er niet blij mee; hij ergerde zich vooral aan het gebrek aan medewerking van de pro vincie en aan het verhaspelen van de plannen. Ik zelf was geen voorstander van Drooghe Weert Oost, maar kon me wel vinden in het aangenomen plan waar het een meer concentrische ontwikkeling rond het dorp betrof, maar het winkelcentrum had beter meer geconcentreerd kunnen worden bij het dorp. De stadsvernieuwing Hoewel het projectteam de coördina tie had van de activiteiten in de bin nenstad, was de bijdrage van de dienst Openbare Werken belangrijk en om gekeerd was de stadsvernieuwing een belangrijke bron van werk voor de dienst in de volle breedte. Van de tijd dat er veel gemeente woningen werden gebouwd en de tijd dat de wijk De Schooten werd gerealiseerd was er een relatief grote bouwkundige afdeling met ontwer pers en opzichters. De ontwerpers werden in 1975 ingezet bij het plan- Sluisdijk, een onconventioneel plan van vier architecten o.a. Piet Blom, dat nu als typisch 70-er jarenarchitec- tuur wordt aangemerkt en dat men ook wel aanduidt als Muizenstad. Het punt was dat men zich terecht afzette tegen de monotone woonprojecten, die er tot dan toe waren gerealiseerd. Het binnenstedelijk karakter kwam tot uitdrukking in een hoge dichtheid, smalle straatjes voor hoofdzakelijk voetgangers, dus een beschut en knus woongebied. Een soortgelijk plan Het Koggeschip was al gerealiseerd in Nieuw Den Helder. Het gevolg van deze meer fantasierijke aanpak was wel dat er in de bouwkundige detail lering veel problemen ontstonden. De bouwkundige uitwerking gebeurde op een vakkundige wijze onder leiding van J. Weener tot tevredenheid van Woningstichting en de uitvoerende aannemer. Van de opzichters werden Auk van der Heide (Visbuurt) en Jo Zeinstra (Centrum en Oostslootstraat) ingezet als projectleiders stadsvernieuwing. Het was hun taak om bewoners/ eigenaren te assisteren bij de reno vatie van hun woningen, zowel qua ontwerp als bij de aanbesteding en het toezicht op de uitvoering. Ook bemiddelden zij bij de subsidieaan vraag en de bouwvergunning. Dat was geen sinecure, het vergde veel tact en overleg en vooral ook veel energie en tijd. Het welstandstoezicht was vereenvoudigd; dit werd verzorgd door de twee ambtenaren Van Straten en Wiltenburg. Een probleem dat zich bij de realise ring van woningen voordeed, werd door Ben Westerdijk bij mij aange kaart. Er gold een algemene eis dat alle begane grond vloeren in Den Helder op een hoogte van 1,20 m N.A.P. moesten worden aangelegd, maar de straatniveaus in de oude bin nenstad waren soms 0,50 a 0,60 m N.A.P. Om te voorkomen dat overal enorme stoepen voor de huizen moesten worden gebouwd hebben we deze eis voor de binnenstad aange past. Iedereen werd echter wel gewe zen op de risico's van wateroverlast. We oefenden wel enige druk uit om de vloeren iets hoger aan te leggen. Het plan voor de Visbuurt voorzag in parkeerplaatsen op achterterreinen, terwijl de straten dan in hoofdzaak konden worden omgevormd tot voetgangersgebieden. Daartoe was de verwerving nodig van veel pandjes en schuurtjes en bouwde de gemeente zelfs enkele schuttingen, zodat het aanzicht van het geheel een beetje dragelijk was. Voor elke gerenoveerde en nieuwge bouwde woning kreeg de gemeente een extra subsidie voor de woon omgeving. Daarmee konden de be stratingen worden opgeknapt. Een aantal daarvan werd in een kustzinnig patroon aangelegd. Zo was ook de waterbouwkundige afdeling volop betrokken bij het stadsvernieuwings- gebeuren. Ir. J.A. Vonk, directeur van Openbare Werken 1975-1991 en van Stadsontwikkeling en Stadsbeheer 1992-1996 te Den Helder 204

Levend Verleden - Den Helder | 2010 | | pagina 38