lid waren van een kerkgenootschap, om aan deze parade deel te nemen. De burgerij miste vooral de muziek. want radio's waren er toen nog niet. Inmenging Het Kamerlid mr. H.P. Marchant (van de links-liberale partij VDB) stelde in 1931 de bemoeienis van minister dr. mr. L.N. Deckers (Defensie) met het optreden van ds. Smidts in schriftelij ke vragen aan de orde. "Waaraan ont leent de Minister het recht, om door middel een aan hem ondergeschikte militairen predikant zich te mengen in aangelegenheden van een kerkge nootschap en een zijner bedienaren, waarmede hij ambtelijk niets heeft te maken?", zo vroeg Marchant zich af. "En waaraan ontleent de Minister het recht om aan adelborsten te doen ver bieden de catechisatie te volgen van een predikant van het kerkgenoot schap, waartoe zij behoren?" Uit het antwoord bleek dat de minis ter de maatregelen van commandant Heeris steunde. Hoewel hij erop vertrouwde dat ds. Smidts op de ca techisatie niet zou spreken over zijn standpunt ten opzichte van het leger en de marine, achtte hij het "gevaar niet denkbeeldig, dat in het gemoed der jeugdige militairen conflicten kunnen ontstaan -welke op hun beurt moeilijkheden én van paedagogi- schen én van krijgstuchtelijke aard kunnen teweegbrengen- wanneer die militairen uit de pers of op andere wijze vernemen hoe hun geestelijke voorganger staat tegenover de orga nisatie, waarvan zij deel uitmaken." De bedoeling van het onderhoud met de kerkenraad over deze aangelegen heid was "allerminst een zich mengen van den minister in een aangelegen heid van een kerkgenootschap en één zijner bedienaren, doch slechts te trachten middelen te vinden om het bovenbedoelde gevaar te ontgaan of het weg te nemen." Ambt opgegeven Anne de Koe gaf in 1901 zijn ambt op. Hij was toen zeven jaar predikant, waarvan vier jaar in het Zuidhol landse Nieuwveen. Met zijn vrouw, domineesdochter Alegonda van Eldik Thieme, sloot hij zich aan bij de Kolo nie der Internationale Broederschap in Blaricum. Hij kwam nog wel eens terug in Den Helder, maar dan om propaganda te maken voor de Ge- heelonthoudersbond. In 1902 stapte De Koe over van de christelijk anarchistische kolonie Blari cum naar de kolonie 'Walden van Fre- derik van Eeden in Bussum. Na ver loop van tijd ontstonden er conflicten met van Eeden over zijn leiderschap, zijn veelvuldige reisjes naar het buiten land en zijn relaties met vrouwen. De Koe vertrok en ging rechten studeren. In 1908, hij was inmiddels vader van drie dochters, werd hij benoemd tot directeur van 'Ons Huis' in Rotterdam. Dat is hij tot 1930 gebleven. Hij keerde terug naar het land waar hij vandaan kwam: Friesland. In februari 1941 werd hij ernstig ziek. Een nierbekken- ontsteking werd hem fataal. Pieter Jans Smidts uit Hippolytushoef diende vanaf 1923 de gemeente Witmar- sum-Pingjum. In 1927 kwam hij naar Den Helder. Tot zijn werkgebied be hoorde ook de Doopsgezinde gemeente Den Hoorn op Texel. In 1928 trouwde hij met Margreth Ragetli uit Zaandam. Hun huwelijk bleef kinderloos. Na de hevige bombardementen van 24 op 25 juni 1940 vestigden zij zich tijdelijk in Nieuwe Niedorp. In 1941 aanvaardde Smidts het beroep naar de Doopsge zinde gemeente in Hengelo (O). Van 1947 tot 1962 was hij verbonden aan de Doopsgezinde gemeente in Wormerveer. Na zijn emeritaat had hij nog 15 jaar De Rijp, Noordeinde van Graft en Graftdijk onder zijn hoede. Hij stierf inl989, op 92-jarige leeftijd. In zijn overlijdensbe richt werd hij omschreven als een 'grens- ganger'. Wout Smit Bronnen: 'n Preek en wat er van kwam, A. de Koe, uitg. Van Gelder, Amsterdam (1899). Afscheid van de Kerk, A. de Koe, uitg. Vrede, Den Haag (1901). Reproductie uit 1900 door G.H. van Heusden in de 30e bundel van het Historisch Genootschap 'Oud West- Friesland') 1963). Notulen kerkenraadsvergadering Doops gezinde gemeente Den Helder van 4 en 26 oktober 1931, en 26 januari 1932. Handelingen van de Tweede Kamer 1931 - 1932 Doopsgezind Jaarboekje 1990. Artikelen uit 't Vliegend Blaadje, Helder- sche Courant, Het Vaderland en Leeu warder Courant. Stafmuziek der Marine op de Prins Hendriklaan. 198

Levend Verleden - Den Helder | 2010 | | pagina 32