in de ochtend hebben zich enkele duizenden opgesteld langs haven en dijk om niets te missen van het zeld zame schouwspel, een zeilschip dat zee kiestOp de bark is het hurry-up, daar daveren de bevelen van de op- perbootsman met zijn megafoon over het schip en de officieren voegen er de hunne aan toe. De loopplank wordt binnengehaald en dan komt de ver rassing. Wat niemand had verwacht gebeurt nu de wind in de goede hoek zit. De jongens vliegen het want in en om enkele minuten over zeven komt de Gorch Fock los van de steiger. Op de rede ontplooien zich de zeilen en via het Schulpengat koerst de bark naar Kiel, het einde van deze reis. In een editorial' van de Heldersche Courant op 4 september 1937 lezen we een interessante bespiegeling van dit bezoek. "Naast het Oranjefeest is er slechts een gebeurlijkheid die dit in belangrijkheid deze week evenaardt; het verblijf van de "Gorch Fock". Welk een vreugde is daar gegaan door de rijen van onze jonge dochters, hoe popelden de zielen van de garde der oude-vrijsters, die verwoede pogingen in het werk gesteld hebben de harten van de jongens uit 't Derde Rijk te ontdooien en daarin op voortref felijke wijze zijn geslaagd. Het is een ontvangst geworden die weer eens ge demonstreerd heeft hoe goedhartig de Jutter in wezen eigenlijk wel is: want nietwaar, voor enkele jaren hebben ook wij moord en brand geschreeuwd over de wel zéér afdoende wijze waarop onze Oosterburen met hun politieke tegenstanders afrekenden. We hebben onze gal toen maandenlang uitge spuwd en het was BITTERE gal. Maar hoe blijkt weer, dat de goede tijd alle wonden heelt en dat alles tenslotte ver geten wordt: want de Heldersche jon gens hebben deze Duitsche knapen tot gids gediend en er geen Groschen voor gevraagd. Onze middenstand heeft hen voor geen rooie cent beschwindeld en onze meisjes hebben zich gestoken in hun Zondagsche bullen en Gorch Fock- petten op de haren gezet. Het was een verbluffende ontboeze ming. Waar is de verklaring te zoeken Dat we noch altijd in onze harten een zeevarende stad gebleven zijn en daar van op handige wijze profijten wisten te trekken? Of.... Zijn we alles verge ten omdat het al weer een paar jaar geleden is. Wij weten het niet". De V.V.V. spreekt in haar jaarverslag over 1938, naar aanleiding van het be zoek van de Gorch Fock aldus: "Er was verbroedering enverzustering op groote schaal Het Duitse bezoek heeft ook nog verder strekkende gevolgen voor de gemeentepolitie. Zo blijkt bij de be grotingsbehandeling eind december 1937dat het bezoek van de Gorch Fock aanleiding was om de agenten op te dragen dat voor hogere militairen moest worden gesalueerd. Het raadslid Steenlage betitelde dit als de Vermi litarisering' van het politiekorps. De burgemeester achtte dit als hoofd van de politie geheel zijn zaak en meende dat hij de raad daarover geen verant woording hoefde af te leggen. Toch was hij zo welwillend om toe te lichten dat het zijn ontstaan vond in een be leefd gebaar tegenover de buitenlandse gasten - de officieren van de Gorch Fock - die dit nu eenmaal gewend wa ren en het gebruik is daarna gebleven. Verschillende raadsleden zouden het graag anders zien, maar burgemeester Ritmeester zegde niets toe. Tweede bezoek van de Gorch Fock aan Den Helder 3 t/m 7 december 1938 Op zaterdag 3 december 1938, veer tien maanden na het eerste bezoek van de Gorch Fock doet het zeilschip opnieuw Nieuwediep aan, ditmaal voor een niet officieel bezoek. Ei genlijk zou de bark op vrijdag rond het middaguur binnenlopen. Pas de volgende dag, zaterdag 3 december om half tie ligt het schip op de rede van Texel om daarna de haven van Nieuwediep binnen te varen en tegen elf uur af te meren aan de steiger voor het Paleis. Aan boord zijn 272 op varenden, waaronder 9 officieren en 199 aankomende onderofficieren. De commandant is Fregattenkapitan Otto Kahler3. Op zaterdagavond rond half twaalf heeft op de Kanaalweg, ter hoogte van de firma Govers, een knokpartij plaats tussen een aantal Duitse matrozen van de Gorch Fock en wat opgescho ten jongens. De matrozen hebben schijnbaar iets te diep in het glas ge keken en ze worden uitgescholden en nagejouwd door de Helderse jeugd. Het draait uit op een vechtpartij waarbij een der matrozen een bloed neus oploopt. In de ochtend van donderdag 7 de cember legt Fregattenkapitan Otto Kahler namens de Kriegsmarine een krans op het monument 'Voor hen die vielen' op het Havenplein. Bij de plechtigheid zijn een vijftigtal beman ningsleden van de Gorch Fock aanwe zig, voorts de oudstejaars adelborsten en ongeveer 50 matrozen van de Koninklijke Marine. De kranslegging wordt tevens bijgewoond door de commandant der marine te Willems oord, schout-bij-nacht H. Jolles en diens adjudant, de garnizoenscom mandant majoor W.H. Doorman en diens adjudant, de chef der marinestaf te Willemsoord kolonel G.J. van den Berg en burgemeester Ritmeester. Om twee uur die middag verlaat de Gorch Fock de haven met volle zeilen en onder grote belangstelling aan de haven en op de dijk, want het blijft een spectaculair schouwspel. Schout- bij-nacht Jolles met zijn adjudant en kolonel Van den Berg maken de tocht op de rede mee, waar zij overstappen op de motorsloep van De Mok om daarmee terug te keren naar Nieu wediep. 184

Levend Verleden - Den Helder | 2010 | | pagina 18