De Gorch Fock onder zeil. den de officieren van de Gorch Fock door burgemeester vriendelijk in het Duits toegesproken. Hij benadrukt de vriendschappelijke betrekkingen tus sen Duitsland en Nederland en het ge geven dat prinses Juliana onlangs met een Duitse prins is getrouwd. Rond half één wordt de receptie afgesloten. Achteraf was men van mening dat de eerste burger de goede band tussen burgerij en (Duiste) marine had ge legd en dat dit de stad ten goede zou kunnen komen. Koninginnedag werd traditioneel be sloten met een lichtstoet, geformeerd door diverse Helderse verenigingen met hun vaandels en vlaggen en toegelopen particulieren, terwijl het geheel muzikaal werd begeleid door het Stedelijk muziekkorps. De optocht met fakkels en lampionnen was eer der die avond om half acht van start gegaan om zich te begeven naar het Paleis op de Buitenhaven voor een aubade aan de marinecommandant. Daarna trekt het geheel op naar de woning van de garnizoenscomman dant, overste Bentz van den Berg in de Stationsstraat voor een soortgelijke ceremonie. Tegen half tien arriveert de lichtstoet met vaandels en muziek korps op het Helden der Zeeplein, waar een reeds toegestroomde me nigte vanaf negen uur van carillonspel had genoten. Hier wordt de bevolking toegesproken door de burgemeester vanaf het stadhuis en afgesloten met het gezamenlijk zingen van het Wil helmus. In de raadzaal was daarna voor genodigden nog een verversing te verkrijgen. Min of meer gelijktijdig vind aan de Buitenhaven een ander spektakel plaats dat eveneens door een grote menigte wordt gadegeslagen. Om negen uur wordt vanaf het wachtschip en Hr.Ms. Gelderland taptoe gebla zen, waarna de dekverlichting dooft en de feestelijke illuminatie wordt ontstoken. Deze is aangebracht langs de contouren van de Gelderland en omvat de masten en schoorstenen. De Gorch Fock ligt naast de Gelderland; op hetzelfde moment heft de beman ning het Duitse volkslied aan en het publiek geniet. Elke avond, vanaf het moment dat de Gorch Fock in de haven ligt worden door de Duitse bemanning bij detaptoe liederen ge zongen, niet alleen Duitse maar ook Engelse, er ontwikkelt zich een vast patroon waar velen op af komen als onderdeel van hun rondje haven. s Avonds gaan de Duitsers passagie ren en de krantenjournalist is vol lof over de "kerels van de Gorch Fock" met hun mutsen vol bravour op hun blonde koppen gedrukt, met hunflat- teuse kielen en keurige uniformen. In de Spoorstraat, in de Koningstraat, in de Keizerstraat werden ze en massa bewonderd en meer dan eens mochten wij verontwaardigde opmerkingen be luisteren van Hollandsche Jantjes, die het onbillijk vonden, dat de collega's uit het Derde Rijk meer in de gratie bleken te staan dan zijzelf.' Op woensdag 1 september, als ieder een bekomen is van de Koningin- 182

Levend Verleden - Den Helder | 2010 | | pagina 16