II Ice-Worla 1 jaar en dag tonnen subsidie. Kenne lijk is de provinciale redenatie 'voor wat, hoort wat'. De toekomst zal het leren. Die van de Californiëstraat is uitgestippeld: parkeerterrein. Tussen alle protesten een kwetsende tekst op een spandoek. Het niet kwetsende deel luidt 'Wiltrude Turnhout weg ermee, en neem PvdA, VVD, CDA en Fritsche ook maar mee.' De grenzen van het betamelijke komen, ook in de plaatselijke samenleving, dicht bij elkaar te liggen. Nu vraagt de politiek daar een beetje om. Half februari melden PvdA en VVD fier teveel van Trots op Neder land te verschillen. Hoe leg je dit later uit? Moeilijk te plaatsen voor de bur gers is eveneens 'de staat in een staat': binnen een overheid is er een amb telijke organisatie die zich met meer macht tooit dan de bazin. Binnen het ministerie van Verkeer en Waterstaat is dat Rijkswaterstaat. Binnen de gemeente Den Helder is dat Zeestad B.V. Een enkele wethouder stribbelt tegen. Hij kan niet vechten: er is zelfs geen bierkaai. De directeur van Zee stad, de Baas, weerspreekt na-ijver: "Zeestad functioneert naast de ge meente." Nee, niet onder de gemeente, en daar zit hem nou de kneep. Het straatbeeld verandert door de plaatsing van drieëntwintig kastjes in de stad. Op de groene kastjes staat 'AED' met daarboven een hartje met bliksemschicht en rechtsboven het plus-teken. Erin zit een Automatische Externe Defibrillator. Mocht u een hartstilstand krijgen - en volgens de kansberekening hebt u die eerder dan de 100.000 - dan kan een mede burger u elektrische schokken geven. Even schrikken; de kans dat u de stilstand overleeft is niet gering. Raar dat vreemde snuiters dit reddend instrument hier en daar meenemen, dus stelen. Andere snoodaards dur ven zelfs illegaal te collecteren voor AED's. Op 18 februari is de overgang van de afvalinzameling naar de Huisvuil Centrale bezegeld. Een gemeentelijke dienst die een eeuw het dichtst bij de inwoners werkte, bestaat niet meer. Privatisering en liberalisering lijken nergens te stuiten. In gebouw 51 op de Oude Rijkswerf is op 24 februari de ijsbaan geopend. Op 300 vierkante meter hard ijs is het goed schaatsen. Met gebruikers gaat het als met ijs; even aangroeien. Februari staat bijna volledig in het te ken van de lokale verkiezingenstrijd. Lijsttrekkersdebatten en 'gewone' de batten. Zelfs Rita Verdonk komt hier uit het Haagse vertellen dat een nieuw stadhuis te prestigieus is. Haar para- depaardjes zullen die opvatting in de nieuwe raad verzilveren. Het tv-programma Zembla - hoe slecht misschien wel - zet Den Helder in negatieve zin op de kaart. Of beter gezegd, de politieke spraak makers van de stad. Het is erg. Na Zeestad moet Willemsoord ook za kelijker. Geschuif in de boekhouding moet over zijn. Benieuwd of directeur Zeestad dit signaal gaat invullen en de macht grijpt. Maart De macht is op 3 maart aan de burger. Hij kiest zijn nieuwe gemeenteraad en, om met politici te spreken, de kiezer heeft altijd gelijk. Toch valt het voor de drommel niet mee om je te laten gelden. Sta je met je oproepkaart in het stembureau, wordt er gevraagd naar jouw legitimatiebewijs. Gelukkig is de voorzitter van het stembureau jouw buurman. Zegt die doodleuk "Dat kunnen ze allemaal wel zeggen." Stemmen in Den Helder doet er wel toe. Vier jaar wordt het zeker anders. Met verlies van 1 zetel wordt de VVD-fractie het grootst, met 5 zetels. De PvdA is gehalveerd en komt uit op 4 zetels. CDA en SP verliezen even eens een zetel. De Stadspartij wint 1 zetel. Het is 'Trots' die binnenkomt met 5 zetels. De komende weken wordt de wil van de kiezer van alle kanten bekeken. Het moet immers anders. 'Behoorlijk Bestuur' van Roel Prins heeft nu een echte zetel weten te bemachtigen. Een restzetel is immers een testzetel. Hij krijgt gelijktijdig de beslommeringen van een echte partij. Het rommelt behoorlijk in 'Prins' en strijders van het eerste uur hebben Moderne stemhokjes, mét rood potlood. Willemsoord op glad ijs. -Wftl I r~t I Iir.il 1:1 rei II

Levend Verleden - Den Helder | 2010 | | pagina 87