sum, Haarlem en Tilburg belandt hij in Huisduinen. Hij heeft veel belangstelling voor politiek. De R.K. Propagandaclub tracht hem los te weken uit het militaire dienstverband. 'Voorgoed thuis kunnen zijn, bij vrouw en kinderen, het is een zalig heid daaraan te denken. De uniform eindelijk uit!. Wat een genot weer 'burger' te worden, schrijft Bomans in 1916. Hij heeft dan inmiddels ze ven kinderen, onder wie Godfried, die later beroemd zou worden als schrijver. Op 13 december 1916 be landt hij in de Tweede Kamer voor de Katholieke Staatspartij. Zijn politieke carrière in Den Haag duurt tot 1929. In 1923 wordt hij Gedeputeerde van Noord-Holland. Hij laat zich dan steeds minder op het Binnenhof zien, wat tot klachten van kiezers leidt. Kort voor zijn dood in 1941 neemt hij nog enkele maanden de functie waar van Commissaris van de Koningin in Noord-Holland. bootje gestapt, een nieuwe fase in het leven tegemoet? En hoeveel mensen zijn hier het schip van de kerk uitge dragen, aan het einde van hun tocht, toen de haven was bereikt?' Na sluiting krijgt het gebouw een nieuwe bestemming als dansschool. Nu is het in gebruik als timmerbe drijf. Het kerkgebouw staat op de lijst van gemeentelijke monumenten. Wout Smit Bronnen: Benoeming van de vlootpastoor 1918, dr. L.A.M. Goossens, Marineblad 1974, blz. 889-913; Van vlootpastoor tot vlootaalmoezenier 1918-1921, dr. L.A.M. Goossens, Marineblad 1976, blz. 68-84; De Ne- derlandsche Roomsch-Katholieke Vereeniging van Marinepersoneel 'St. Christophorus', dr. L.A.M. Goossens, Marineblad 1978, blz. 346-358; De man met de witte das, herinneringen aan mijn vader, Godfried Bomans; Dagboek van H.J.M.M. Alink; Dag blad van Den Helder, 6 september 1920; De Maasbode, 23 en 24 sep tember 1916; Het geval-Bomans, Het Vaderland, 29 maart 1928; 100 jaar Lieve Vrouwekerk in Den Helder, M.M.J. Hoogenbosch;12 eeuwen ka tholicisme aan het Marsdiep, M.M.J. Hoogenbosch; www.parlement.com. Jubileumnummer 'St. Christophorus", 4 juni 1926. De eerste steen voor de kerk van O.L. Vrouw Onbevlekt Ontvan gen (O.L.V.O.O.) wordt gelegd op 4 augustus 1875 door pastoor B.H. Brinkman. Het ontwerp is afkomstig van Theodoras Asseler, die behalve 'De Duif' in Amsterdam ook kerken bouwt in Akersloot, Anna-Paulowna, Bergen, Bovenkarpsel, Hansweert, Hazerswoude, Heeswijk, Hoogkarp- sel, Warmenhuizen en Wervershoof. Wegens daling van het aantal kerk gangers en stijging van de onder houdskosten wordt de kerk in 1990 gesloten en verkocht. 'Hoe vaak zul len vrouwen en moeders hierheen zijn gekomen om de bidden voor hun man, voor hun zoon die op zee was?' vraagt pastor Booijer zich tijdens de laatste kerkdienst op 24 juni af. 'Hoe vaak zullen ze hier geknield hebben, vooral wanneer het stormde, om te bidden voor een goede aankomst in een veilige haven. Hoeveel kinderen zullen hier, aan het begin van hun le vensreis, gedoopt zijn? Hoeveel jonge mensen zijn hier in het huwelijks-

Levend Verleden - Den Helder | 2010 | | pagina 83