De kadastrale kaart uit 1841. De bebouwing is duidelijk zichtbaar (foto G. den Ouden). nieuwe, veilige ligplaats ter vervan ging van de "Reede van Tessel". De werkzaamheden op het wad, op een behoorlijke loopafstand van het dorp Helder, waren toen al lang bezig, De grote waterbouwkundige haven en werf werkzaamheden werden echter pas uitgevoerd na 20 april 1781 toen de Staten van Holland besloten net Nieuwe Diep aan te wijzen als "veilige ligplaats voor 's lands schepen van oorlog. Hoewel het "nieuwe diep" al eeuwen lang een natuurlijke geul was, bete kende dit besluit een forse ingreep in de natuur. Tussen 1781 en 1783 werden lei- en strekdammen aange legd, in 1785 werd de vangdam over "Harssens" verder verlengd en in 1792 kwam "Het Nieuwe Werk", de kiel plaats voor schepen, gereed. De polderwerkers die de kielplaats aanlegden woonden daar met hun gezin op het wad, aan boord van de Zoutman, een afgedankt linieschip. In 1795 vielen Franse, revolutionaire troepen ons land binnen en deed de Bataafse republiek zijn intrede. In 1806 werd deze republiek omgezet in het koninkrijk Holland onder koning Lodewijk Napoleon Bonaparte, een broer van Napoleon Bonaparte, keizer van Frankrijk. Uit de invasie van de Engelsen en de Russen in 1799, met als doel het ver jagen van de Fransen en het herstellen van de toestand in ons land van vóór 1795, bleek weer eens het grote be lang van de Noordkop. Om die reden moest Jan Blanken, "Inspecteur- generaal van den Waterstaat", in 1803 een nieuw plan bedenken voor de bescherming van deze belangrijkste toegang tot de Zuiderzee. In 1807 kreeg hij van koning Lode wijk Napoleon Bonaparte de opdracht een deel van dit plan uit te voeren.2 1810-1860: Nieuwstad Aan het Nieuwe Diep had Jan Blan ken een nieuwe stad gepland. Ten zuiden van die stad werd een gebas- tioneerd front aangelegd. Deze linie was ca.1810 gereed en betrof het bui tendijkse gedeelte vanaf het Nieuwe Diep tot aan de sluisdijk. De Fransen noemden het totale achterliggende gebied, in navolging van Jan Blanken, "Établissement de la Marine" en "Fort du Nieuw(e)stad". De verdedigingsli nie werd Linie van de "Nieuwe Stad" genoemd. Deze linie vormt thans het hart en was daarvóór meer dan 100 jaar de grens van de latere Visbuurt. Nieuwstad was vanaf het begin de officiële naam van de nieuwe wijk aan het Nieuwe Diep Na het vertrek van de Fransen op 4 mei 1814 werd, onder leiding van Jan Blanken, opnieuw begonnen met de bouw van de werf en de aanleg van het voor die tijd hypermoderne dok. De Linie, met het achterliggende gebied, bleef voor en met de eerste bewoners, "vergeten" achter.3 5

Levend Verleden - Den Helder | 2010 | | pagina 7