Dan komt vlak voor het vertrek buur vrouw Geervliet zelf voorbij en als zij mij daar zo verdrietig ziet staan, zegt ze in het voorbijgaan: "Stap ook maar in joh, dat geld dat komt wel in orde". En dat hoeft ze natuurlijk geen twee keer te zeggen. Ik ren dolblij naar huis om nog even een andere broek en blouse aan te trekken en mijn moeder stopt mij nog gauw twee kwartjes in mijn handen, meer kon er toen werkelijk niet van af. De dag, zo triest voor mij begonnen, ziet er plotseling heel anders uit. Nu kan ik toch mee met het reisje van Geervliet en dat was toen werkelijk een belevenis voor ons kinderen. Nu herinner ik me nog heel goed de naam van de autobusonderneming, meestal waren het er twee, n.l. Naas tepad uit Anna Paulowna en Moor man uit Den Helder, die waren waar schijnlijk het goedkoopst. Nog kan ik mij het gezicht van de chauffeur van onze bus heel goed herinneren, een bijzonder sympathieke man. Maar dat was nu buurvrouw Geervliet ten voeten uit, een grote, forse vrouw, met een hart van goud, wetende dat ik zo dolgraag mee had gewild, maar dat mijn moeder het benodigde geld voor het reisje gewoon niet kon missen en je dan toch gratis mee laten gaan. Het woord sociaal werker bestond in die tijd nog niet, maar dit nu was sociaal werk in de echte zin van het woord. Ze fluisterde later nog wel in mijn oor: Niets hiervan aan de anderen vertellen hoor, dat gaat niemand wat aan". En dat deed ik dan natuurlijk ook niet. Buurvrouw Geervliet is er al lang niet meer, maar ik ben haar nog altijd dankbaar voor de fijne dag, die zij mij toen heeft bezorgd. Ik herinner me nog heel goed dat het een onver getelijke dag voor mij werd. Buurvrouw Geervliet, u kunt mij niet meer horen, u kunt dit niet meer lezen, maar misschien uw dochters of anders kleinkinderen nog wel. Zij wisten wel dat u zo was en daarom nogmaals, heel hartelijk bedankt. Lou de Boer "Opoe Geervliet" met zoon Anne voor een reiswagen van Van Koningsbruggen vol met kinderen in 1937. Opoe Geervliet Opoe Geervliet kwam met haar man Dirk omstreeks 1902 te wonen in het pand Jan in 't Veltstraat 81op de hoek van de Leliestraat (later de Stak- man Bossestraat). Dirk Geervliet was een hardwerkende kerel, 's Morgens bracht hij eerst de geiten naar het land en daarna ging hij naar 's lands Rijkswerf Willemsoord. Daarnaast had Dirk een groentetuin op de plaats van het huidige bedrijfsverzamelge bouw aan de Ruyghweg. Omdat de tuin zoveel opbracht, schakelde Opoe Geervliet over van de verkoop van manufacturen op de verkoop van groenten en klompen. De groentewinkel heeft zij later over gedaan aan haar zoon Dirk, maar in de voorkamer van het naastgelegen pand Jan in 't Veltstraat 83, verkocht Opoe Geervliet klompen tot haar dood in februari 1962. Opoe Geervliet was zeer sociaal be wogen met de mensen in de Visbuurt. Toen in het voorjaar van 1921 de leerlingen van de Hoofdgrachtschool (voornamelijk kinderen van de betere stand) een dagje uit gingen, vroeg zij meester Bruin van de lagere school aan de Vismarkt waarom de kinde ren uit de "Pilo" niet een dagje uit konden. Bruin antwoordde: "Vraagt u de moeders die bij u in de winkel komen, dan zullen we zien". Binnen korte tijd waren er ongeveer veertig kinderen opgegeven voor vijf cent in de week. Nadat Opoe Geer vliet meester Bruin hiervan in ken nis had gesteld, maakte deze zich er echter vanaf met de woorden: "Goed georganiseerd, houwen zo". Dit was het begin van de bekende en goed geregelde busreisjes, eerst met één bus van stalhouderij Thijssen tot zes a zeven bussen later. De oorlog in 1940 maakte een einde aan de reisjes, (uit: P.H. Ottervanger, 125 jaar Vis buurt. 1860-1985 (p.73). 74

Levend Verleden - Den Helder | 2010 | | pagina 76