■H Reisjes van Geervliet SS. Het zal ongeveer in 1934 zijn geweest in de maand augustus. Het was een prachtige, zonovergoten dag, zoals in die tijd nog gebruikelijk in de maan den juli en augustus. De zomers waren toen nog echte zomers, dus zonnig en warm en de winters waren toen nog echte winters, dus met sneeuw en ijs. Het is al vroeg een drukte van belang bij ons in de Jan in 't Veltstraat en in de nabijgelegen straten. Overal staan autobussen geparkeerd, allemaal met een volgnummer op de voorruit, het zijn zeker wel tien bussen bij elkaar. Overal blijde gezichten van jongens en meisjes, die op het punt staan in de gereedstaande bussen te stappen. Er staat voor hen een leuke dag voor de deur en het is stralend weer. Wat is er dan eigenlijk aan de hand? Bij ons om de hoek van de straat woont een groenteboer, of eigenlijk beter gezegd een groentevrouw, buur vrouw Geervliet. En zij organiseert ieder jaar een uitstapje voor de kin deren uit de buurt, een soort school reisje, maar nu niet voor de kinderen van een bepaalde school, maar voor de kinderen uit een bepaalde buurt, uit onze buurt. Deze reisjes staan bekend als de reisjes van Geervliet en zij hebben een zeer goede naam. Men gaat meestal veel verder met deze reisjes en bovendien is er ook altijd veel meer te eten en te drinken, kortom het is altijd feest om met zon reisje mee te mogen. Elke week wordt door de deelnemende ouders een dubbeltje betaald, wat dan wordt afgerekend met de groenten die men koopt bij vrouw Geervliet. En een maal per jaar gaat men er dan voor die gespaarde Fl. 5,— een dagje op uit. Dit maal is de bestemming Gaasterland in Friesland, een flink stuk weg dus. Men brengt dan een bezoek aan een of ander recreatieoord met speeltuin en andere ontspanningsmogelijkheden en de hele dag krijgt men gratis te eten en te drin ken en dat dan allemaal voor 5,—. Ik sta een beetje mistroostig te kij ken bij de voorbereidingen voor het vertrek, want mijn moeder heeft niet mee gespaard en ik behoor dus niet tot de gelukkigen, die mee mogen. Veel jongens uit de buurt hebben al plaats genomen in de bussen en zij zwaaien geestdriftig en blij naar mij, hetgeen mij alleen nog maar verdrie tiger maakt. Ja, het klinkt nu allemaal ongelovig, maar in die tijd kon mijn moeder dat dubbeltje per week ge woon niet missen, hoe graag zij mij ook mee had laten gaan. Melkbussen met limonade, manden met broodjes en allerhande andere lekkernijen wor den in de autobussen geladen door de moeders uit de buurt, die zich vrijwil lig als begeleiders hebben aangemeld. Op 6 augustus 1931 vierde Mej. Geervliet het tienjarig bestaan van haar kinderreisjes. Met 160 kinderen in 6 autobussen vertrok ze uit de Jan in 't Veltstraat. Na een rit door de stad ging het naar Bergen, Schoorl en Camperduin. 73

Levend Verleden - Den Helder | 2010 | | pagina 75