De scheepsramp met de blazer HD 75 op 12 juni 1941 'De inval van de Duitse troepen kwam totaal onverwachts. De kustvissers- vloot was normaal op 6 mei 1940 uitgevaren. Het was die week prachtig weer om te vissen. De vissers had den hun angst voor mijnen enigszins overwonnen. Men moest ook wel, de verdiensten kwamen niet uit zichzelf de deur binnen. Ook waren de visprij- zen beter dan enige weken daarvoor. Het leek er zelfs op of de crisissituatie aan het afnemen was. Zo begint het verhaal over de Tweede Wereldoorlog (1940-'45) in het ge denkboek van de Nederlandse Vis sersbond (1934-1994). En er wordt nog aan toegevoegd: 'De Tweede We reldoorlog heeft veel ellende veroor zaakt. Er is veel schade aan de bedrij ven toegebracht. Toch zijn er ook veel schulden, die door de crisistijd bij de bedrijven waren ontstaan, in de oor log afgelost.' De laatste zin wordt niet toegelicht, maar duidelijk is dat zeker naarmate de oorlog vorderde er voor de vis gigantische prijzen betaald werden. Natuurlijk moest je dan wel de mo gelijkheid hebben om te vissen, 'Het enige lichtpunt,' aldus de Helderse Courant van vrijdag 24 mei 1940, 'is de botvisserij op het Balgzand (Zuidwal). Het is hier dat verschei dene Helderse vaartuigen nog hun geluk mogen beproeven.' In het najaar wordt er gedurende een week of zes gigantische veel sardien gevangen op het Marsdiep. "t Is een pracht gezicht zoals die bot ters daar in span varen, twee aan twee voor de wind. We hebben er ook nog gezien die een zeiltje op de vlet gezet hadden. Tegen twee uur komen de botters binnen, dan gaat de grote par tij naar de Binnenhaven. In de loop van de morgen zijn al enkele vletten begonnen met lossen. De verse vis sen glinsteren in manden en glijden glanzend in de kisten, gereed om te worden verzonden. De kisten stape len zich op aan de steigers. Maar eerst zullen ze worden afgeslagen aan de overzijde in een van de schuren naast de werf van Visser. Daarna volgt het transport.Aldus de Helderse krant van 22 november 1940. De botters konden afmeren in de Bin nenhaven, want de Buitenhaven was verboden gebied. Vandaar ook dat een van de loodsen naast de scheepswerf bij de Ankerparkbrug tijdelijk provi sorisch was ingericht als afslag. Er zijn in die tijden besommingen gemaakt van 1600,- tot 1800,- per week, enorme bedragen voor visserlui die vóór de oorlog blij waren als ze twee tientjes per week verdienden. Er doet zelfs het verhaal de ronde dat met de motorkotter HD 162 'Jacobje' (bouwjaar 1938) van Cornells Koorn uit Den Helder in oktober 1940 op één dag 4000 gulden zou zijn ver diend. Op één dag hadden twee zoons van de eigenaar, Jaap en Fokke, zo'n 160 manden sardien op de Helderse De blazer HD 75 in de buitenhaven Het Nieuwe Diep met links op de achtergrond fort Harssens. De HD 75 en HD 162 van Cornelis Koorn. 70

Levend Verleden - Den Helder | 2010 | | pagina 72