De Visbuurt Inleiding Hoe oud de Visbuurt is zal vermoe delijk nooit precies kunnen worden vastgesteld. De aanleg van de Linie van de Nieuw(e)Stad (1810), de in poldering van het Koegras (1817), het graven van het Groot Noordhol- landsch Kanaal(1819) en van het Heldersch Kanaal (1823) waren hoogstwaarschijnlijk de aanzet voor de eerste bewoning in deze buurt. J.J. Minneboo en M. Vermooten ko men in hun boek De Visbuurt in Den Helder (1810-2010) tot de conclusie dat de geschiedenis van deze wijk zeker een halve eeuw verder teruggaat dan tot op heden werd aangenomen Naar hun mening is het geen 150, maar zeker 200 jaar geleden dat de eerste be woner zich vestigde op dit "met bloed, zweet en tranen" steeds meer bewoon baar gemaakte, voormalig stukje wad. Zij laten de geschiedenis van de Vis buurt beginnen in 1810, het jaar waarin de Linie van de Nieuw(e) Stad, i.e. van het eerste' Nieuwstad', gereed kwam. P.H. Ottervanger gaat in zijn boek 125 jaar Visbuurt 1860-1985 uit van 1860, het stichtingsjaar van het 'weede' Nieuwstad. De eerste woonplekken in het ge bied zijn al duidelijk te zien op een kadasterkaart uit 1827. Het ging om uiterst armzalige onderkomens langs de huidige Bassingracht. De Helderse schoolmeester D. Dekker heeft deze bouwsels later beschreven in zijn boek Ontwikkelingsgeschiedenis en Beschrijving der Gemeente Helder. Hoewel geschreven in 1875, toen die bouwsels al lang waren afgebroken, mogen we aannemen dat zijn be schrijving correct is. Een kadasterkaart uit 1841 geeft al een ander beeld van de situatie. Toen was de bebouwing veel meer geordend en kwalitatief veel beter. Blijkbaar had Do meinen aan verschillende personen het recht van opstand (opstal) verleend.1 Al in het begin van de zeventiende eeuw werd onderzocht of er aan het Nieuwe Diep een veilige ligplaats voor koopvaarders zou kunnen komen. Het bestuur van Huisduinen kwam als eerste met het voorstel voor zon De kadastrale kaart uit 1827. De woonplekken binnen de Linie zijn duidelijk te zien (foto G. den Ouden). 4 1780-1810 'JUKt-r tm ;l> f arui-W H M X

Levend Verleden - Den Helder | 2010 | | pagina 6