Koningsbruggen. Zij hoefden dan maar vijf dagen in de week met de bus naar school te komen, in plaats van zes. Daarom hebben alle katholieke scholen in Den Helder heel lang op woensdagmiddag les gehad. Pas nadat in 1975 de RK lagere school de Vijf Hoeven in Julianadorp werd geopend kwam er een einde aan de busdienst naar de Helderse scholen. De scholen in de binnenstad raakten in de zestiger jaren in een kritieke fase door het vertrek van veel gezin nen naar Nieuw Den Helder en de Schooten. Daarbij waren er bouw plannen voor de wijk Drooghe Weert in Julianadorp. Door de verhuizingen en de vorming van kleinere gezinnen liep het aantal leerlingen sterk terug. Bovendien zouden er tachtig leer lingen naar de school in aanbouw te Julianadorp vertrekken. Uiteindelijk werd de St. Aloysiusschool op 25 ok tober 1974 opgeheven. In overleg met ouders en leerkrachten kwam er een fusie met de R.K. St. Agnesschool. Deze school, op de hoek Burgemees ter Houwingsingel - Kievitstraat, was in 1953 als RK meisjesschool in ge bruik genomen. De fusieschool kreeg de nieuwe schoolnaam R.K. lagere school De Drietand. Het schoolbe stuur verwachtte dat met deze beslis sing de toekomst voor het katholiek onderwijs in de wijk gewaarborgd zou zijn. De Aloysiusschool bleef tot 1 januari 1975 geopend en deed dienst als de pendance voor de Vijf Hoeven in de Drooghe Weert te Julianadorp. Dat was de nieuwe, toekomstige school voor de Aloysiusleerlingen die in Julianadorp woonden. Nadat deze school werd opgeleverd vertrokken de leerlingen en leerkrachten naar Juli anadorp. Het lege schoolgebouw aan de Stakman Bossestraat werd toen in gebruik genomen als dependance voor de Jac. P. Thijsseschool die nog gevestigd was op de hoek Fazanten straat met de Burgemeester Houwing singel. Het gebouw van de voormalige Aloysiusschool werd in augustus 1983 gesloopt om plaats maken voor de bouw van een nieuwe basisschool, de huidige Jac. P. Thijsseschool aan de Stakman Bossestraat. Speeltuin Visbuurt De geschiedenis van de Nederlandse verenigingsspeeltuinen gaat terug tot het einde van de negentiende eeuw. In die periode ontstond in de arbeiders beweging het idee om aan arme, vaak krap behuisde, kinderen bewegings- peelmogelijkheden en een veilige speelplek te bieden. Deze speeltuinen werden verzorgd door comités van vrijwilligers uit de wijken. Als initia tiefnemer van de Nederlandse speel tuinbeweging geldt Uilke Jans Klaren te Amsterdam. Naast de volksspeel tuinen kennen we ook speeltuinen bij uitspanningen voor toeristen en dagjesmensen. Op 10 februari 1921 werd in de Hel derse gemeenteraad voor het eerst over een speeltuin gesproken. Er wa ren veel raadsleden tegen wegens de kosten; het voorstel haalde het niet. Een van de voorstanders, het raadslid Baak, zei daarover: "De kinderen zijn hier overal van verstoken ze moeten zich aan de dijk maar vermaken en wat dit voor de moeders betekent die ze thuis krijgen met natte voeten en gescheurde kleren behoeft niet nader te worden uiteengezet. Men ziet maar eens hoe bijvoorbeeld in Bergen de kinderen genieten van zon speeltuin, een dergelijk genot kennen ze hier niet". Wel waren er kleine speeltuintjes bij de plaatselijke uitspanningen. Zoals in Huisduinen, de Tuintjes gelegen tussen het waterpompstation en de Tuintjesweg en ook in Huisduinen bij café de Eerste Aanleg en uitspanning Dennenheuvel. Daarbij werden er in 1923 speeltuintjes geopend aan de Callantsogervaart bij de Witte Villa en bij Duinoord aan de bosrand van Donkere Duinen. In het najaar van 1926 werd er in de raad weer over speeltuinen gespro ken. Een van de voorstanders sprak: "Men laat kinderen van 7 en 8 jaar niet op de dijk spelen. Voor vele gezinnen in de volksbuurten is zon speeltuin een ware uitkomst". Maar de tegenstanders wezen er op dat dan uit alle wijken een verzoek voor een speeltuin zou komen, en wie ging dat betalen? In maart 1930 stond de aanleg van een speeltuin weer er dis cussie, namelijk voor de toen nieuwe woonwijk Tuindorp. Maar nu werkte de gemeente wel mee, ze stelde een terrein met opstal achter de Brakke- veldweg ter beschikking. Op zaterdag 30 augustus 1930 vond de opening plaats. Den helder had haar eerste speeltuin. In die zelfde periode werd op 23 september 1930 de afdeling Vismarkt opgericht, als onderdeel van Speeltuin Vereniging Den Helder. Het eerste feit van speeltuinvereniging Vismarkt was de oprichting van een mondharmonica club, een zeer popu lair instrument in die jaren. In de maand juli van het jaar 1931 werd door het bestuur van de Speel tuin Vereniging Den Helder aan de gemeente het verzoek gericht tot beschikbaarstelling van terreinen nabij de Vismarkt en de Singel. De aanvraag voor een terrein nabij de Vismarkt werd afgewezen. Wel een akkoord kreeg de vereniging voor haar plan voor een speeltuin op een terrein ingesloten tussen de be bouwing aan de Singel, de Laan, de Breestraat en de Trompstraat met een uitgang aan de Breestraat. In de huidige situatie; direct achter de ach tertuinen van de woningen aan de Singel, het gebied tussen de Cornelis Ditostraat en de Petrus Planciusstraat. Het kreeg de naam speeltuin Singel. Tijdens de opening van deze speeltuin in 1932 sprak de voorzitter vriende lijke woorden tot de bewoners van de Visbuurt: "Wij dienen thans onze aandacht te schenken aan de afdeling Vismarkt, welke niet zo gelukkig is, 67

Levend Verleden - Den Helder | 2010 | | pagina 69