Uit nood werd daarom op 1 septem ber 1947 gestart met een eerste klas als dependance van de Jozefschool in het kleine patronaatsgebouwtje van de Olvoo-kerk aan de Stakman Bos- sestraat op nummer 37. Het bestond uit slechts één lokaal waar broeder Hermanus is begonnen met het geven van onderwijs. De gemeenteraad gaf in september 1947 toestemming voor de bouw van een rooms- katholieke jongensschool aan de Stakman Bossestraat. Hij kreeg de naam St. Aloysiusschool. Architect van het gebouw was Herman van Put ten uit Bussum en aannemer was de fa. Bot en Zn. uit Heerhugowaard. De officiële opening van de school vond plaats op zaterdag 8 oktober 1949. De eerste periode moesten de jongens de school delen met meisjes en met ULO klassen. De jongens kregen les in de drie lokalen aan de straatzijde. Van de vier lokalen in de loodrecht hierop staande vleugel kregen de meisjes en de ULO er elk twee. Over de officiële opening van de St. Aloysiusschool schreef de Helderse Courant: "De nieuwe jongensschool werd door pas toor K. van Veen plechtig ingezegend, nadat in de parochiekerk in de Jan in 't Veltstraat een H-Mis was opgedra gen. De officiële opening werd, in het bijzijn van vele autoriteiten en geno digden, verricht door deken A. Harst, voorzitter van de stichting het R.K. onderwijs. Na een inleidend woord van deken Harst werd het schoolge bouw door de architect, de heer Van Putten, aan de stichting overgedra gen. Na afloop en ook zaterdag- en zondagmiddag maakten velen van de geboden gelegenheid gebruik, om de school te bezichtigen". De klaslokalen hadden gebeitste houten vloeren en in de tussenmuren naar de gangen waren glas-in-loodra- men aangebracht. De schoolbanken waren geleverd door de school- meubelfabriek erven Kooymans uit Wijchen. Links van de hoofdingang De Stakman Bossestraat met links naast de zonwering de Aloysiusschool en aansluitend naast de school het patronaatsgebouwtje. bevond zich de onderwijzerskamer en een bergruimte voor leermiddelen. Geheel links van de school was een stenen poort gebouwd die een ras terwerk vormde. Daarachter konden fietsen gestald worden. Verder hing er een schoolbel en was er een kolen bergplaats. Achter de school lag een betegelde speelplaats. De fa. Zoetelief leverde de kapstokken en prullenbak ken en Van de Wal de kruisbeelden en het Mariabeeld dat in de klas stond. Voor het leesonderwijs stond er klas sikaal een leesbord op een standaard en waren er leesplankjes en doosjes met letters. Voor rekenen was er het 'Rekenboek voor de lagere school', een rekenplaat en een rekenplank. Er werd godsdienstles gegeven uit: 'Leer gang Bijbelse geschiedenis', en gezon gen uit: 'Vijftig canons voor de school en daarbuiten'. Het onderwijs werd gegeven door de religieuze onderwijzers van de be kende broedercongregatie van Saint Louis uit Oudenbosch onder leiding van broeder Hermanus. De broeders waren gekleed in een zwarte toog met een circa tien cm brede brand om hun middel met daaraan een rozenkrans. Zij woonden in het broederhuis, een herenhuis aan de Hoofdgracht te genover de Rijkswerf. De godsdienst nam op school een voorname plaats in. De catechismusleer moest let terlijk geleerd worden, iedere week op maandagmorgen werd de cate chismus overhoord. Ook de eerste communie werd op school geleid, in de eerste klas. En er was een plechtige communie in de zesde klas, maar die werd door de kerk geleid. In de zesti ger jaren was C. Jongmans (Broeder Oswald) hoofd van de school. Vanaf 1966 startte de school met het geven van gemengd onderwijs. De leerlingen kwamen uit de Visbuurt, de Vogelbuurt, Tuindorp en Juliana- dorp. Zo kwamen er in het leerjaar 1969 uit Julianadorp 68 leerlingen en uit Den Helder 110. Een bijzonder heid op school was de vrije zaterdag morgen, in plaats van de woensdag middag. Dat kwam omdat de kinde ren uit het Koegras en Julianadorp met een schoolbus kwamen. Eerst met de NACO schoolbus en later met de Helderse busonderneming Van 66

Levend Verleden - Den Helder | 2010 | | pagina 68