mi. De reddingboot met bemanning onder schipper Jan Bijl. Hij was de opvolger van Dorus Rijkers. doortrekken" schreef de journalist van de krant: "En wij zijn gaan zitten in het kleine achterkamertje, waar nu een grote stilte gevallen is. Aan de wand hangen portretten, ouderwetse en van recentere datum. Op verschei dene staat Jan Bijl, de Zeeridder. Met zijn vriendelijke ogen en zijn ruig baardje. We zitten in het kamertje waar alles nog van opa Bijl spreekt, waar we een blik kunnen werpen op het binnenplaatsje, met een klein stuk grijze hemel, daar zweven een paar meeuwen voorbij. En we horen het verhaal dat de dochter en haar man vertellen. Een verhaal vol droefheid en vol liefde. Hoe Jan Bijl zich sedert jaren teruggetrokken had uit het le ven dat hij meer dan een halve eeuw had geleid. Hoe hij jaren achtereen de schipper van de reddingsboot en de rechterhand van Dorus Rijkers was. Als 12 jarige jongen kreeg de zee hem al te pakken. Dan komen de verhalen over de reddingen. Vele, heel vele en steeds maar weer vernemen wij bijzonderheden. Dorus Rijkers en Jan Bijl, dat waren kerels, als ze er op uittrokken, dwars door de hel van schuim en storm en water. En als ze dan thuiskwamen, bek af, maar met de victorie in hun brandende ogen. Dat waren de tijden met de vlet, met 10 man en 20 riemen. En we horen hoe opa Bijl behalve redder ook vis serman was. Jan Bijl, koen zeeridder, de man wiens roem wijdt en zijd over Nederland verspreid is, die niet minder dan 262 schipbreukelingen uit de golven haalde. Jan Bijl is dood, de mare ging door Den Helder door de bochtige straatjes van het vissers kwartier, daar waar opa Bijl bij zijn dochter leefde. In de straatjes van het kwartier waar hij woonde hokt men samen en vertelt men elkaar het droeve feit". Jan Bijl werd op 6 februari 1937 te Huisduinen begraven. De Helderse Courant schreef over de begrafenis: "Om half twaalf was zaterdagmorgen de teraardebestelling van Jan Bijl, een der dapperste Blauwe Zeeridders, doch reeds geruime tijd voor dit tijd stip dromden om en bij de Visstraat de belangstellenden samen. Strakke gezichten waar men keek. Achter de gordijnen van de kleine huisjes, in de dakkapelletjes, bij de steegjes, overal vrouwen en mannen die de uitvaart wilde gade slaan. Buiten in de straat is het nu zeer druk. Honderden staan voor het sterfhuis, Visstraat 36. Bij twaalven zette de stoet zich in bewe ging, voorop het vaandel, dat oude embleem, waarachter de laatste jaren reeds zo vele ridders naar Huisdui nen vervoerd zijn. Zelden zag men verenigd zoveel geridderde, zoveel goudgedecoreerde als op die morgen. En overal langs de wegen en stra ten waarlangs de droeve stoet trekt, dromt men samen. Bij de brug van de Bassingracht naar de Zuidstraat staan zij, die men er altijd kan vinden. Vissers, met blauwe truien en blauwe jassen. Somber staan ze te kijken. Ontbloten de hoofden als Jan Bijl voorbij komt en gedenken de held van Nieuwediep". De RK Aloysiusschool aan de Stakman Bossestraat In Den Helder werd vanaf 2 juni 1924 voor het eerst rooms-katholiek lager- onderwijs aan jongens gegeven op de St. Jozefschool aan de Polderweg. Er waren in die periode ook plan nen voor de bouw van een katholieke jongensschool voor leerlingen uit de Visbuurt en Vogelbuurt. Maar wegens de crisisjaren en de oorlog duurde het tot 1947 voordat het bestuur van de Stichting R.K. Onderwijs het plan bij de gemeente kon indienen. Bij de aanvraag was een intentieverklaring gevoegd van de ouders van tachtig leerlingen uit de beide wijken die de nieuwe school zouden gaan bezoeken. Een groot aantal van deze jongens bezocht toen nog de overvolle Jozef school aan de Polderweg. De bouw van een jongensschool in de Olvoo parochie was dus dringend gewenst. 65 -AV -W~ WlrJI it k rÜODIKG

Levend Verleden - Den Helder | 2010 | | pagina 67