andere aan de Herengracht, Singel, Prinsengracht en aan het Leidseplein. Theodoras Asseler was een neef (oom zegger) van een van de meest invloedrijke personen van de kerkelijke bouwkunst rond het midden van de 19e eeuw, de bouwmeester Theo Molken- boer (1796-1863). Evenals an dere architecten en aannemers gebruikte hij in zijn periode gotische vormen en motieven waarin de middeleeuwers hun bouwwerken construeerden. Constructie en bouwtechniek waren van de Waterstaatstra ditie en als zodanig vrij licht maar solide. Theodoras Asseler begon bij zijn oom Theo Mol- kenboer, aanvankelijk als diens opzichter. Den Helder, 14 januari 1973. Voorafgegaan door de pastores H.B.J. Schrama en J.H. Willems begeeft Monseigneur Th. H. Zwartkruis zich vanuit de pastorie naar de kerk van Onze Lieve Vrouw Onbevlekt Ontvangen ter installatie van pastor J.H. Willems tot pastoor van deze parochie en tot deken van het dekenaat Den Helder. Uit kostenbesparing werd de kerk ge bouwd zonder toren. Maar tijdens het dertigjarig priesterfeest van pastoor Brinkman van de Petrus en Paulus- kerk werd er geld geschonken voor de bouw van een kerktoren. De Helderse aannemer Th. Moorman bouwde de toren die op 25 april 1884 door het luiden van de klok in gebruik werd genomen. In het jaar 1918 bouwde de plaatselijke aannemers de Gebr. Steeman een nieuwe pastorie aan de Jan in 't Veltstraat. Een groot verlies was de roof van de luidklok uit de kerktoren door de Duitsers in 1943. In de Tweede Wereldoorlog werden door de bezetters in West-Europa in totaal 108.499 klokken geroofd om omgesmolten te worden tot oorlogs wapens. Na de oorlog kreeg de kerk een scheepsbel van de Rijkswerf in bruikleen. Totdat er op dinsdag 17 januari 1950 weer hoog aan de toren- balken een eigen kerkklok hing die de avond daarvoor plechtig gewijd was met het opschrift, "Maria Te nostra primum vox sonet A.D.1949". (Maria voor u klinkt onze stem vooral). Na de oorlogsjaren ontstond een korte bloei in het katholieke bolwerk van de Visbuurt door nieuwbouw in de Vogelwijk. Daarna liep het aantal kerkgangers van 1.668 leden in 1953 terug naar 1.238 in het jaar 1966. Dit had een aantal oorzaken. Zoals de afname van de bevolkingsgroei, de toenemende ontkerkelijking en de opening in De Schooten van de Vre- deskerk (1971), waarbij de Olvoo kerk een groot deel van haar leden verloor. Want de parochianen uit Julianadorp, die van oudsher de Olvoo kerk be zochten, gingen nu naar de kerk in De Schooten. Wie kon vermoeden dat het eeuwfeest wegens het 100-jarig bestaan van de kerk in 1976 het laatste grote feest zou zijn. Het werd gevierd met een feest avond in een overvolle kerk. de rooms- katholieke harmoniekapel Winnubst maakte een rondgang door de Vis buurt en de buitengevel werd besche nen door 'floodlight'. Binnen vertelde pastor Willems dat het voortbestaan van de Olvoo enige jaren daarvóór aan een zijden draadje had gehangen, omdat de sanering (afbraak) van de Visbuurt ter sprake was gekomen. Wil lems was gelukkig dat het gebouw en de Visbuurt er nog stonden. Maar hij kon niet weten dat binnen nog geen veertien jaar alles alsnog zou veran deren. Want op 24 juni 1990 werd de laatste dienst gehouden met het thema "Doortocht", over het verder gaan naar een van de andere kerken. De laatste dienst met daarin nog eenmaal het koor, het evangelie, de preek en de aankondiging van de collecte, het tafelgebed, de zegen en het slotlied om tenslotte de kerkelijke ornamenten de kerk uit te dragen. Het was afgelopen, de inventaris werd verdeeld onder de andere kerken. De Vredeskerk kreeg de bronzen luidklok, want de kerk in de Schooten had er nog geen. Een nieuwe plek in De Schooten werd ge vonden op de oosthoek van de kerk in de daarvoor speciaal gebouwde hoge, houten klokkenstoel. Op zaterdag 19 november 1994 werd de luidklok feestelijk in gebruik genomen. De vreugde van de Vredeskerk stond in 61

Levend Verleden - Den Helder | 2010 | | pagina 63