De Olvoo kerk vanaf de Nieuwstraat. het gebouw. Maar het bisdom wilde verder gaan met de Petrus en Paulus- kerk aan de Kerkgracht, want deze kerk ligt centraler, is groter en wordt beter bezocht. Het parochiebestuur zou alle mogelijkheden bekijken, maar een ding was zeker, men was niet van plan om de kerk te laten slopen. Een van de laatste diensten werd geleid door bisschop Bomers en vicaris Geukers. De kerkdienst van 24 juni 1990 was de allerlaatste. Ma kelaar Van der Stok heeft het gebouw dan al in de verkoop. Hoe anders was het op woensdag 4 augustus 1875, de dag van de eerste steenlegging. Op een feestelijk met vlaggen versierd terrein, voorafgegaan door een pontificale mis in de hoofd kerk, de Petrus en Pauluskerk aan de Kerkgracht. De dan nog nieuwe Petrus en Pauluskerk was voor de Helderse parochianen toen al te klein, schreef Meinhard Hoogenbosch in het prachtige boekje, "Nieuwstad, 100 jaar Lieve Vrouwe Kerk te Den Hel der". Een nieuwe kerk in een nieuwe woonwijk was een logische stap. De wijk heette al gauw Nieuwstad en de kerk noemde men de Nieuwe kerk, niet te verwarren met de hervormde Nieuwe kerk aan de Weststraat. Het was in de periode dat er slechts 6 Nieuwediepers op het aantal van 21.328 inwoners onkerkelijk waren. De overigen beleden een van de 14 godsdienstige gezindten. De Ne derduits Hervormden waren met hun 14.137 leden de grootsten, de rooms-katholieken volgden met 4.677 parochianen. Het bouwperceel aan de Jan in 't Velt- straat had een oppervlak van ruim 2.000 m2de kostprijs bedroeg 700 gulden 318). De Amsterdamse bouwmeester Theodoras Asseler ont wierp het plan dat in stijl noch tot de gotiek noch tot de romaanse behoort. Advertenties in De Tijd, Het Han delsblad en de Haarlemmer Courant kondigden de publieke aanbesteding aan die op 19 mei 1875 in logement de Zeevaart zou plaats vinden. De laagste inschrijver was Cornelis Vla ming met 40.993 gulden (€18,633) en hem werd de bouw gegund. Op 8 juni 1876 wijdde deken Schweitzer uit het dekenaat Schagen het gebouw plech tig in. Opvallend voor die tijd was dat er geen kerkstoelen maar banken in de kerk stonden. De kerk werd toe gewijd aan Onze Lieve Vrouw onder haar, in die dagen, meest actuele titel Onbevlekt Ontvangen. Ze is ver noemd naar het leerstuk Onbevlekte Ontvangenis van de rooms-kaholieke kerk. Na de bouw van de kerk werd de straat waaraan hij stond Kerkweg genoemd en de omliggende buurt de Kerkbuurt. Later bij raadsbesluit van 5 juni 1887 kreeg de straat haar offici ële naam, Jan in 't Veltstraat. De Amsterdamse bouwmeester Theodoras Asseler (1823-1879) ontwierp meerdere kerkgebou wen, waaronder de Sint Urba- nus Kerk aan de Rijksstraatweg te Duivendrecht. Dit gebouw is bekend geworden omdat het pal naast het NS station Dui vendrecht staat en op de no minatie stond om gesloopt te worden tijdens de aanleg van genoemd station. Door aan passingen van de spoorwegen bleef de kerk behouden. Verder heeft Asseler onder andere ontworpen: de Heilige Lau- rentiuskerk te Weesp, de kerk van de H.H. Petrus en Paulus te Bergen Noord-Holland (afgebroken in 1923), de Sint Laurentiuskerk te Voorscho ten, de Sint Laurentiuskerk te Weesp, de parochie Sint Jan te Kudelstaart en de Ursulakerk te Warmenhuizen. In Amster dam was hij betrokken bij veel nieuwbouwprojecten en res tauratiewerkzaamheden, onder 60

Levend Verleden - Den Helder | 2010 | | pagina 62