De gashouders waren imposant aanwezig in de Visbuurt; hier te zien aan het einde van de Hartenstraat, vanaf de hoek met de Vismarkt. leveren van werktuigen en materieel voor gasfabrieken, maar een eigen gasfabriek bouwen en exploiteren, dat was toch iets anders. Toen de verantwoordelijkheid hem te zwaar werd kreeg hij hulp van de plaatselijke ondernemer Mr. Charles Bosch Reitz, oprichter van de Duinwaterleiding maatschappij. Een overeenkomst tussen beide ondernemers werd gemaakt, Schreden bouwde de gasfa briek en Bosch Reitz nam de exploita tie op zich. Op maandag 8 december 1857 werd in Den Helder de straat verlichting ontstoken. Een jaar later had ook de Rijkswerf gaslicht. Na een roerige periode van onenig heid tussen de gemeente en de gasle verancier nam op voorspraak van de gemeenteraad de gemeente in 1902 de particuliere gasfabriek over voor ruim 160.000,00 gulden 72.727). Het gasbedrijf was een openbaar nutsbe drijf geworden. In die periode werd begonnen met de aanleg van gaslei dingen naar de lagere scholen binnen de Linie. Verder voerde de gemeente de muntgasmeter in en liet (inhoud 5000 m3 en 8000 m3) twee nieuwe gashouders bouwen. Voor het vlieg verkeer werden als baken bovenop de grootste gashouder over de hele breedte de letters DH geschilderd. Pi loten wisten dan ter oriëntatie boven welke stad ze zich bevonden. De straatverlichting brandde tot aan de Eerste Wereldoorlog op gas. Daarna begon men de straatlantaarns op elektriciteit aan te sluiten. Toch liet de gemeente in de oudere wijken tot in de jaren zestig nog een groot aantal lantaarns op gas branden. Tijdens de Tweede Wereldoorlog was het gas op distributie. Na de oorlog lag de fabriek voor een periode stil. Pas een aantal weken na de bevrijding konden voorbereidingen worden getroffen om een van de gasovens aan de Fabrieks- gracht op temperatuur te brengen, zodat direct na aankomst van het eerste kolentransport gas gefabriceerd kon worden. In juli 1945 werd de gas fabriek weer in werking gesteld. Ter nagedachtenis aan het omgekomen personeel onthulde op 19 april 1947 J. Teune, directeur van de Water en Lichtbedrijven, een gedenkplaat in de hal van het kantoor van de gasfabriek aan de Fabrieksgracht. Na de verhui zing van het bedrijf in 1980 naar de Drs. F. Bijlweg werd de gedenkplaat in de hal van het nieuwe pand aan gebracht. In de jaren na de Tweede Wereldoorlog steeg het gasverbruik door de vele nieuwe aansluitingen van geisers en warmteapparaten in de woningen. Ondanks de verhoogde productiviteit werd de gasfabricage in 1949 stilgelegd omdat de gemeente deelnam in de NV Gasvoorziening Kop van Noord-Holland. Vanaf dat jaar werd de Alkmaarse gasfabriek de centrale gasfabriek en leverancier van het gas voor Den Helder. Dat duurde maar kort, want daarna kwam het gas van de Hoogovens uit Velsen. Kortom de Helderse gasfabriek was overbodig geworden, zodat de complete opstal en inboedel op 27 augustus 1951 wer den geveild in Formosa aan de Ko ningstraat. Na de sloop van het com plex in 1980 werd de verontreinigde grond gezuiverd door een gloei-in- stallatie, waarna de Woningstichting er het huizencomplex Louisehof en Fabrieksgracht liet bouwen. Alleen de namen Fabrieksgracht en Gasstraat herinneren ons nog aan de tijd van de gasfabriek. Nog eenmaal terug naar de Olvoo kerk Het is alweer ruim twintig jaar gele den dat op 24 oktober 1989 de paro chianen van de Olvoo-kerk een brief ontvingen van het parochiebestuur, dat de kerk aan de Jan in 't Veltstraat zou worden gesloten. Bisschop Bo mers van het bisdom Haarlem had het besloten, want binnen de Linie was geen plaats meer voor twee ka tholieke kerken. Zijn redenen waren: het teruglopende bezoek aan de ka tholieke kerk, de bouw van kerken in de nieuwe woonwijken en de lage financiële inkomsten. Voor katholiek Den Helder, en allen die de histori sche kerk een warm hart toedroegen, betekende het dat een van de mooi ste godshuizen werd opgegeven. De beslissing viel zwaar bij de parochi anen en bij de omwonenden in de Visbuurt, die samen met de Helderse Historische Vereniging hun bezorgd heid uitspraken over de toekomst van 59 -3X- rLi.ütti—ij rnJ Mlr-il lMHv w i

Levend Verleden - Den Helder | 2010 | | pagina 61