Schoolwijk 4 Na de bouw van de school werd Den Helder in 4 schóól- wijken verdeeld. De schoolkin deren van School No. 6 aan de Vismarkt woonden in school wijk 4. Deze wijk bestond uit de Zuidstraat voor en achter, Binnenhaven voor en ach ter, Spijkerbuurt, Havendijk; Nieuwstad, te beginnen met de huizen ten noordwesten van de gasfabriek tot en met Welte vreden en Onrust. Het buurtschap Onrust lag aan het einde van de Bassingracht, iets westelijk daarvandaan lag Weltevreden en de Spij kerbuurt bevond zich aan de overzijde van de Binnenhaven nabij de haven Het Nieuwed- iep. In 1900 werd de leerplichtwet inge voerd, kinderen in de leeftijd van 7 tot 12 jaar moesten onderwijs volgen. In Den Helder ging tussen 1890 en 1900 al 90% van de jeugd min of meer naar school. De leerplicht moest een einde maken aan het vroegtijdig verlaten van school door kinderen die hun ouders op het land of in de visserij moesten helpen. In die jaren waren de lokalen ingericht met wandplaten uit de serie ambachten of geschiede nis en er hing een blinde kaart van Nederland voor Aardrijkskunde met de steden als naamloze rode stippen. Het was de tijd dat er veel lesuren werden besteed aan het mooi leren schrijven met een kroontjespen in een schriftje. Voor rekenwerk en taal kwamen de leitjes op tafel. De meisjes kregen ook nog les in handwerken en leerden breien en merklappen maken. De kinderen zaten in tweepersoons houten banken in rechte rijen van voor naar achter met vaste tafeltjes en inktpotjes en tijdens de les met de armen over elkaar. In de hoek van elk lokaal stond een grote, zwarte (kolen) schoolkachel Godin No. 4 te gloeien. Voor schoolzwemmen gingen de kin deren naar de Binnenhaven waar een gedeelte van het water was afgezet dat diende als zwembad. Wegens het grote aanbod van leerlin gen werd de school in 1921 uitgebreid met twee lokalen. Opvallend is dat in 1933 in het adresboek van Den Helder de openbare lagere school aan de Parallelweg school No. 6 wordt genoemd, want dat was het num mer van de Vismarktschool. Maar dat kwam door een omnummering waarbij de school aan de Vismarkt verdeeld werd in twee scholen, school No. 9 onder leiding van het hoofd H.N. Muts, en school No. 10 onder leiding van het hoofd M. v.d. Horst. De nieuwe verdeling was het gevolg van de vergroting en uitbreiding van de school. De scholen 9 en 10 bleven tot het jaar 1939 beiden in gebruik als openbare lagere scholen, waarna school 9 werd ingericht voor het christelijk ulo onderwijs. Schoolvoetbal Tijdens de paasvakantie van 1928 was het elftal van school 9 succesvol op het schoolvoet- baltoernooi. Het won de finale tegen school 5 (Parallelweg). De wedstrijden duurden een uur, bij slecht weer werd het programma een dag verscho ven. De mededelingen werden bekend gemaakt op een bord in de etalage van Sigarenmagazijn Pot in de Koningstraat; daar lagen ook de prijzen die gewon nen konden worden. Over de finaledag schreef de Helderse De Brouwerstraat in ca. 1900, alle kinderen uit de Visbuurt met de leeftijd vanaf zeven jaar moesten naar de Vismarktschool. 56

Levend Verleden - Den Helder | 2010 | | pagina 58