4 Vroeger in de Visbuurt IS fr SS S&4 De Vismarktschool Van de vier openbare lagere scholen die in de jaren 1870 binnen de Linie in gebruik waren zijn de gebouwen aan de Vismarkt en aan de Weststraat behouden gebleven. De scholen aan de Schoolstraat (Ouwe Helder) en aan de Hoofdgracht zijn verdwenen door oorlogshandelingen en afbraak. De Vismarktschool werd op 25 januari 1861 na aanbesteding gegund aan aan nemer Slebe voor de som van 21.400 gulden 9727,00 De bouw was het gevolg van een raadsbesluit uit 1859 waarin een nieuwe wettelijke verorde ning werd opgevolgd voor het bepalen van het aantal openbare lagere scholen. Den Helder telde toen zon 14.000 in woners. Hiervan bezochten ongeveer 1500 kinderen de openbare scholen. De Raad bepaalde het aantal scholen op vijf, te weten: in de Schoolstraat (450 leerlingen), de Weststraat (500), de nog te bouwen school aan de Vismarkt in de Visbuurt (600), de school te Huisdui nen (90) en in het Koegras -Julianadorp (60). De scholen konden totaal 1700 leerlingen huisvesten. De bestaande school aan de Hoofdgracht zou t buiten gebruik worden gesteld zodra de school in de Visbuurt gereed zou zijn. De school aan de Vismarkt werd als school No. 6 op donderdag 2 januari 1862 geopend. De Helderse scholen uit de 19e eeuw waren groot van bouw en toornden met hun pannen daken en terracotta schoorsteenpot- ten ver boven de lage woonwijken uit. De Heldersche en Nieuwedieper Courant schreef: "De onderwijzers en leerlingen waren op tijd aanwezig en om 10 uur kwamen de burgemeester en wethouders met de schoolopziener en leden van de schoolcommissie en genodigden waaronder de opzichter en aannemer van het gebouw. Nadat de kinderen een lied hadden gezon gen hield burgemeester Stakman Bosse een toespraak om de school in te wijden. Hij wees op de voortref felijke inrichting van het gebouw en gaf zijn waardering aan de heer Schol ten als ontwerper en de heer Slebe als bouwmeester, hij sprak over het doel van de school en de taak van de onderwijzer en eindigde met de heer R Uurbanus te installeren als hoofd onderwijzer van de school. Daarna sprak de schoolopziener en spoorde de kinderen aan tot gehoorzaamheid en leerzaamheid. Na de plechtigheden nodigde de burgemeester de genodig den uit om de school te bezichtigen en zongen de kinderen een meer stemmig lied, na het zingen verlieten de kinderen met een versnapering de school", aldus de courant. Een groot voordeel van de school waren de toi letten met stromend water, de andere scholen hadden deze luxe niet. In het tweede schooljaar werd de school bezocht door: 241 leerlingen van 6 tot 9 jaar, 204 leerlingen van 9 tot 12 jaar, en door 83 leerlingen ouder dan 12 jaar, in totaal 528 leerlingen. Op 1 november 1862 werd de school - woning op de hoek met Spoorgracht betrokken, in die periode werd ook de Vismarkt bestraat. De Vismarktschool naar een ontwerp van stadsarchitect Scholten. '£t :«t»l --- rfg 55 i'nii AflÉ

Levend Verleden - Den Helder | 2010 | | pagina 57