[a Luchtfoto van een deel van de Visbuurt op 16 september 1971. Links de enigszins verlegde Ruyghweg naar de Havenweg. (1) De "Steeg van Buter". (2) De Maranathakerk. (3) Het "Marinierspleintje". (4) Het pakhuis van Former. (5) Het "Hofje van Former" (6) Het "Hofje van Minneboo". (7) Hofje aan de Ruyghweg (foto: L. Berg). In de jaren vóór de oorlog kwam de Vogelbuurt tot stand. Deze zou gezien kunnen worden als een welkome uit breiding van de Visbuurt. Hier werd geheel anders dan in de oude Vis buurt op grotere schaal onder archi tectuur gebouwd. Zo zijn de meeste huizen tussen Fazantenstraat en Reigerstraat door aannemer Riemers gebouwd naar een ontwerp van de landelijk bekende architect B.T Boe- yinga. Hij was tevens de architect van de Rehobothkerk die aan de Vogel- buurt een bijzonder accent verleende. Zeker, de sfeer in de Vogelbuurt was anders dan die in de Visbuurt, maar toch ontstond er vanuit de Visbuurt een duidelijke trek naar deze nieuw bouw. En de Rehobothkerk werd in de volksmond wel het ,'Urker kerkje' genoemd, een benaming die voor zichzelf spreekt. De eerste steen van deze kerk was in 1934 gelegd door ds. Tollenaar. Het is mij niet duidelijk waarom juist hij dat deed, daar toch ds. Joh. Meynen de predikant van deze wijk was. Ds. Tollenaar hoorde eigenlijk bij de Bethelkerk en woonde daar ook naast. Ds. Meynen woonde op Binnenhaven nr. 15, naast Coen Bot, die ook een trouwe bezoeker van de Rehobothkerk was. Wie heeft later toch de euvele moed gehad om dit herenhuis af te breken en te ver vangen door het huidige bouwsel? Veel later zou ook ds. Tollenaar (na zijn 'vrijmaking') op de Binnenha ven komen wonen en wel op nr. 54. Toen woonde merkwaardigerwijs het grootste gedeelte van zijn gemeente in de Visbuurt, maar de Rehobothkerk bleef'synodaal'. Het vrijgemaakte deel van de gereformeerden week uit naar de Nieuwe Kerk aan de Weststraat. Men moest zondags wel vroeg uit de veren, want de morgendienst moest gehouden worden voorafgaande aan de hervormde dienst die om half elf begon. De klok luidde alleen voor de hervormde eigenaars van deze kerk. Het zal echter door de vrijgemaakten niet als een probleem ervaren zijn. Het 'Rehobothje' had immers ook nooit een luidklok gehad. Wat de Rehobothkerk betreft, je kon daar nog bepaalde Urker gewoontes aantreffen. Zo waren er mannen die, voordat ze de kerk betraden, eerst hun pruim uit de mond haalden. Ook was er een echtpaar dat getweeën ter kerke ging, maar in de kerk niet naast elkaar ging zitten. Dat waren ze 4XX- Iüt- at as»L- Ili-Jl li I

Levend Verleden - Den Helder | 2010 | | pagina 55