■ES De Visbuurt. Luchtfoto van 16 juli 1964 (foto: L. Berg). De Vijzelstraat met de-winkel van Buter op nummer 115, circa 1970 (foto: J.L. Bel). ling tot alle eerder genoemde, nog steeds. Het hofje van Former werd zo genoemd naar de groenteboer op de Bassingracht, de voorganger op dit adres van mijn vader. Het hofje lag en ligt nog steeds direct achter het erf van Bassingracht 47/48 (thans nr. 53). Groentehandelaren waren er overigens in overvloed in de wijk. In de Brouwerstraat was Klaas Biersteker te vinden, de andere gereformeerde groenteboer met wie mijn vader dan ook de klandizie van het gereformeer de 'Tehuis voor Ouden van Dagen' in de Gravenstraat, later Kerkstraat' deelde. Verder had je nog Van Os op de Spoorgracht, Geervliet in de Jan in 't Veltstraat, Kalis op de Ruyghweg en voordien ook Haas in het huis van Bakker Breet in de Vijzelstraat. Jam mer dat dit huis is afgebroken. Ook kruideniers zaten elkaar op de hielen: Jongejans, Minneboo en Vermeulen in de Visstraat, Buter in de Vijzelstraat, Reik (Kansen) en Biegstraten op de Bassingracht. Voor brandstof had je Bais op de Ruyghweg, Kikkert in de Visstraat, Boon in de Vijzelstraat en Kruyff op de Vismarkt. Van de melk boeren herinner ik me Bruin in de Vijzelstraat en Ottervanger in de Vis straat. Als slager had je De Beurs op de Bassingracht en Krijgsman in de Nieuwstraat. In de Hartenstraat was ook nog een kruidenier, op de hoek van het steegje waar ook nog mensen woonden. Helaas wil de naam van deze zaak me niet te binnen schieten. Laat ik niet vergeten ook nog de na men te noemen van de drie 'joodse zaken' die ik me nog net kan herin neren: Van Praag op de Spoorgracht, Vrieslander en Kannewasser, beide op de Zuidstraat. Langs de huizen kwam geregeld ook nog 'Alles voor een beetje', werkelijk de winkel van Sinkel op wielen. Niet onvermeld mag tenslotte blijven dat ook Japie Meijer zich af en toe met zijn voddenkarretje vertoonde, waarbij de jongens hem op rijm nariepen: Japie Meijer/maak je broek wat wijer/maak hem niet te wijd/dat ie van je reet af glijdt.

Levend Verleden - Den Helder | 2010 | | pagina 54