De Visbuurt, een buurt met karakter 200 jaar Visbuurt, zo lang is het toch ook nog weer niet geleden dat de eerste bewoners van, wat toen het "Strooien dorp" heette, zich hier ves tigden. Er zijn heel wat plaatsen in ons land, waar mensen veel en veel eerder een vaste woonplaats vonden. Maar wat oud mag heten gaat in Den Helder nu eenmaal minder ver in de geschiedenis terug. Dan is 200 jaar Visbuurt al heel wat, gezien ook het feit dat, wat ooit de "oude Helder" was, niet meer bestaat sinds het op last van de Duitse bezetter van de aardbodem werd weggevaagd. Toch zijn ook 200 jaar niet voldoende om nog door één generatie overzien te kunnen worden. Voor het begin moeten we het hebben van gegevens die anderen ons hebben nagelaten. Zelf behoor ik waarschijnlijk al tot de mid denmoot. Het eerste begin heb je niet meegemaakt, maar je kunt je nog wel het een en ander herinneren uit een tijd, die ook al weer voorbij is. Er is inmid dels al weer veel gesaneerd en oude bekenden van vroeger zijn er niet meer. Van de drie huizen waarin we gewoond hebben is er een afgebroken. Twee staan er nog, maar zijn ingrijpend verbouwd. Wat voor deze huizen geldt, kan ook van heel de Visbuurt gezegd worden. Wat er nog staat is meestal grondig onder handen genomen om nog enigszins bij de tijd te blijven. Ooit was sprake van totale sanering, algehele afbraak, gevolgd door nieuw bouw. Het zou de Visbuurt vergaan zijn als de "ouwe Helder". Protesten hiertegen hebben echter tot een ande re aanpak geleid. Het stratenplan bleef gehandhaafd en de buurt herkenbaar. Wat architectuur betreft heeft de Vis buurt nooit hoge ogen gegooid. Hoe zou het ook gekund hebben met een bevolking die bepaald niet kapitaal krachtig was. De huizen waren over het algemeen laag en elk plekje grond werd benut om er iets neer te zetten. Tussen de straten waren stegen en via die stegen kwam je soms op een pleintje. Zo was er het Mariniers pleintje, waar 'tante Bape', alias 'tante Coba', alias 'opoe Woort woonde met als overbuurman 'Jan Kont'. 'Tante Coba' was een zuster van 'opoe Bak ker', die eveneens slechts door een steegje te bereiken was. Tussen de huizen Bassingracht 62 en 67 was de toegang tot het huisje, waar zij en haar man woonden, naast 'Bosie', die iedereen ook kende. Ook kan ik me nog de steeg herinneren, waar later de speeltuin is aangelegd. Via deze steeg met aansluitend de 'steeg van Buter' kon je van de Visstraat in de Vijzel straat komen. Veel nieuwbouw was er in de Visbuurt niet of het 'hofje van Former' zou hiervoor door moeten gaan. Ook al weer neergezet op een stukje grond, dat met de bouw van enkele huizen rendabel gemaakt moest worden. Deze huizen staan er, in tegenstel- Groenteboer Jan Bel (1905-1990) en zijn vrouw Geertje (Truus) Bei-Lever (1900-1979) in 1951 voor hun winkel in de Visstraat bij hun eerste vrachtwagen (foto: J.L. Bel). De Visstraat circa 1970. Links (na de knik in de straat) de voormalige winkel van groenteboer Bel op nummer 7, recht tegenover de steeg naar het Marinierspleintje. Vooraan tussen nummer 3 en 5 was een steegje met een rond boogje dat nog steeds zichtbaar is (foto: J.L. Bel). 51 r—i i t IrJI MM It t

Levend Verleden - Den Helder | 2010 | | pagina 53