Het Steegje van Buter" naar de Vijzelstraat. Op het eind van de steeg links de zijkant van de winkel van Buter (foto: J.L. Bel). ff Ijsventer Pier Boon. Eenmansduikboot in de Jan in 't Veltstraat. heb ik het oudste gedeelte van de Visbuurt tussen Stakman Bossestraat en Ruyghweg goed leren kennen. Dat was nog een hele toer overigens, want behalve straten en straatjes, waren er stegen en steegjes, ja ook pleintjes en hofjes. 'Wat architectuur betreft heeft de Visbuurt nooit hoge ogen gegooid,' schreef oud-schoolgenoot Joop Bel, zoon van groenteboer Jan Bel (1905-1990) uit de Visstraat, me onlangs. En hij voegde eraan toe 'Hoe zou het ook gekund hebben met een bevolking die bepaald niet kapitaal krachtig was. De huizen waren over het algemeen laag en elk plekje grond werd benut om er iets neer te zetten. Bekende 'hofjes' tussen Ruyghweg en Visstraat waren het hofje van Former en het hofje van Minneboo aan de Visstraat en het (nu grotere) hofje aan de Ruyghweg. Bekende stegen waren de steeg van Breet met het Zaaltje van Kraak (Maranathakerkje) en de steeg van Buter aan de Vijzelstraat. Buter had een bekende kruidenierswinkel aan de Vijzelstraat (no 115), maar wij kwamen bij 'levensmiddelenbedrijf' J.J. Vermeulen aan de Visstraat, hoek Jan in 't Veltstraat. Dat was niet alleen dichterbij, belangrijker was dat hij tot het Leger des Heils behoorde. Je kunt het je nu niet goed meer voorstellen dat in deze stegen, hofjes en pleintjes ook huisjes stonden, die - althans vóór de oorlog - bewoond werden. In de oorlog waren de bewoners veelal geëvacueerd en stonden veel huizen afgesloten. Aan voor- en achtergevel, vaak niet breder dan 3,5 meter hingen luiken voor de ramen. Schuin over deze luiken bevond zich een metalen strip, die met een pen door het kozijn vergrendeld was. Het interessantst in de Brouwerstraat

Levend Verleden - Den Helder | 2010 | | pagina 50