Zaaltje van Kraak dan hoor ik eerst wat ijl en ver, wat vaag, de eerste bommenwerper maar dieper, golvender en scherper daarachter, in een dreunend front oprijzend uit de horizon een lange rechte branding van motoren voor hen die dit al niet meer horen spat in de lucht een vaal oranje ster. Daar zaten we dan in het Zaaltje van Kraak, nu beter bekend als het Maranathakerkje in de Vijzelstraat. De mensen die daar elke zondag bij elkaar kwamen om wat troost en warmte te vinden in die barre oor logsjaren kwamen niet alleen uit de Visbuurt. Het waren, denk ik, vooral mensen die het in de gewone kerk niet zo goed konden vinden. Te groot, te koud, te formeel. Hier sprak broe der Kraak een eenvoudig woordje van troost en bemoediging. En we zongen de al even simpele, vaak wat sentimentele liederen uit de befaamde bundel van Johannes de Heer bij een klein harmonium. Als dan de geal lieerde vliegtuigen brommend na derden en het Duitse afweergeschut blaffend tekeer ging, zette meestal iemand een lied in. Dan zongen we onze angst weg. 'Nader mijn God tot U, zij steeds mijn bee. Zij 't levenspad soms ruw. Gaat Gij maar mee.Of, nog mooier, het befaamde lied 'Geef de Heiland 't roer in handen, van Uw aardse levensschip.' Ach ja, er zat niet veel anders op dan je maar over te geven en te hopen dat de bommenwerpers doorvlogen naar Duitsland. Nee, dat was niet mooi van ons christenmensen heb ik achteraf bedacht. Maar daar heb ik toen nooit bij stilgestaan. De angst dat er wéér een aanval op de rijkswerf zou komen en dat er bommen op onze goede stad zouden vallen was te groot. Niet voor niets lag de Visbuurt er tenslotte ver laten bij. Veel woningen stonden leeg, vaak met planken voor de ramen. En (Broeder) Henk Kraak op 4 juli 1956 in het Helders raadhuis als getuige bij het huwelijk van zijn nicht Hennie Kraak en Sepp Köll (foto: collectie H. Köll-Kraak). De Maranathakerk in augustus 1977 nog vóór de aanleg van de Bakkerbreetstraat. De Nieuwstraat na het bombardement van 30 oktober 1940.

Levend Verleden - Den Helder | 2010 | | pagina 47