mam i jes en de bewoners zijn eenvoudig en vroom. 'Natuurlijk is en blijft er altijd kaf onder het koren. Ook hier, en je treft Urkers aan die in de samenleving in een slecht blaadje staan. Doch wie zag ooit een Urker als een zwabber beschonken laveren en wie heeft hem wel eens baldadig en uitgelaten gezien. En wie hoorde ooit dat hij wel eens met de politie in aanraking kwam?' Nou, eerlijk gezegd ik wel. Maar niet alleen in de Visbuurt hoor. In Ouwe Helder gebeurde ook nog wel eens wat en aan de vooroorlogse Buitenhaven was zeker op het punt van overmatig drankgebruik door be paalde lieden ook wel eens wat aan de hand. Nee, hoe groot de vooroorlogse armoede ook was, gastvrij waren de meeste Visbuurtbewoners wel dege lijk. Ze waren gemoedelijk, verdraag zaam en hulpvaardig. En, voor zover Urker, zeker ook vroom. Om niet te zeggen: soms onuitstaanbaar vroom. Onuitstaanbaar, omdat het nogal eens voorkwam dat er weinig overeen stemming was tussen leven en leer. Vooroorlogse armoede in de Vis buurt Grote gezinnen in kleine huisjes. Armoe troef. In sommige gezinnen was de armoe zo groot dat families en buren moesten bijspringen. Zeker in deze buurt was familie- en burenhulp een eerste gemeenschapstaak. 'Je kunt je evennaaste toch niet zo laten cre peren. Morgen kan ik wel eens aan de beurt zijn.' In feite dus een heel sim pele vorm van Verzekering'. Huisuitzetting wegens huurschuld kwam zelden voor. Daar had waar schijnlijk de angst van huisbazen, veelal zogenaamde 'huisjesmelkers' elders in de stad, voor de wraak van de buurtbewoners ook mee te maken. Want de Visbuurt vormde een geslo ten front. 'Als mensen overduidelijk niet kon den betalen werd gewacht op betere tijden. Ook bakkers, melkboeren, groenteleveranciers, kruideniers en brandstoffenhandelaren 'poften' om gezinnen op de been te kunnen houden die zonder hulp te gronde zouden gaan.' Aldus de journalist van de Helderse krant Guus van Heusden. 'Weduwen worden met voorrang aan een schrob- en boenbaan in 'de stad' geholpen.' De visrokers aan de Visstraat en aan het Zwarte Pad (de Ruyghweg) laten bij voorkeur hun versgerookte waar door deze vrouwen en hun kinderen te koop aanbieden, omdat zij het 't meeste nodig hebben.' Als kind heb je daar allemaal nog niet zo'n erg in. Maar wel herinner ik me nog heel goed hoe sommige vrouwen uit de Visbuurt naar de marineschepen aan de Buitenhaven kwamen om daar overtollig voedsel op te halen. 'Snert- De Oranjestraat, uitlopend op de Vismarkt. Links op het plein de Vismarktschool. Gezien de bebouwing die bij de Vismarkt ontbreekt moet deze opname vóór 1895 gemaakt zijn. -J m lr.il LWfTll it

Levend Verleden - Den Helder | 2010 | | pagina 41