er soms echt honger geleden werd. In die dagen stonden rijen vrouwen bij de marineschepen in de haven te wachten op de voedseloverschot- ten van het marinepersoneel. De oude Vermoten en z'n vrouw waren de ouders van een vriend van mijn vader. Die vriend, Freek Vermoten, hun enige kind was kort te voren gestorven aan tuberculose, kortweg t.b.c. genoemd. T.b.c. was in die jaren een veel voorkomende volksziekte. Het had met armoede te maken en kwam veelvuldig voor in de buurt. Het was in die jaren een nog moeilijk te bestrijden ziekte. Freek Vermoten had nog een tijdje gekuurd' in de Koegraspolder, in een houten huisje op een boerenerf aan de Kortevliet. Maar geholpen had het niet. Leger des Heils aan de Spoor- gracht s Zondags gingen we in die voor oorlogse jaren naar de zaal van het Heilsleger aan de Spoorgracht vlakbij de Botbrug. Ik ging wel graag, ja. De muziek, de schitterende, schetterende Het Leger des Heils aan de Spoorgracht in 1934. Smederij Vermoten (tekening: Henk Schoorl). Vis die gebakken werd op talloze 'peteroliestelletjes' in even zovele keu kentjes en schuurtjes. Men zegt dat armoede stinkt. Nou, de Visbuurt was arm, straatsteenarm, maar de geur van rook en vis, van teer en petrole um die in de steegjes en in de straatjes van de Visbuurt hing, was goed en vertrouwd. De gasfabriek stonk, een smerige, zwavellucht, die op je keel sloeg en een vieze smaak in je mond gaf. Het was niet zo'n best begin als je uit de Rehobothschool vandaan, langs het snoepwinkeltje van Smitje en de groentewinkel van Van Os, de Fabrieksgracht over ging, maar als je in de steeg achter het drogisterij zaakje van Buis aan de Spoorgracht, de sme derij van Vermoten binnenstapte, was het weer over. Vermoten, die allerlei klusjes voor de visserlui uitvoerde, zag me liever niet in de smederij. Hij had door rondspattend gloeiend ijzer nog maar één oog en vond het maar niks als ik te dicht bij het vuur kwam. Daarom stuurde hij me meestal gauw door naar zijn vrouw. Daar moest ik dage lijks de Helderse kranten halen, want m'n vader wilde de krant graag lezen, maar kon 'm niet betalen, 't Was crisis zoals dat toen ook al heette. En die crisis was echt. Die was zo erg dat

Levend Verleden - Den Helder | 2010 | | pagina 38