rrr ..J !LJ: J y I ■m.. Bbi w nen niet eens anders hoogstens een paar woorden in onze taal. Onze taal. Zij hebben dus een andere taal, maar, maar hoe komt dat nou? Een beetje ongeduldig begon hij over het verhaal van de torenbouw in Babel, óók een verhaal dat ik kende. Nou dan? Ja, maar Bij het uitbreken van de oorlog zijn de Chinezen blijkbaar verdwenen. Waarheen? Amsterdam? Rotterdam? Zou ooit één van hen zijn vaderland hebben teruggezien? Van Wong Gum weten we zeker van niet. Want in de burgerlijke stand van de Helderse Courant van 11 november 1941 stond met kleine letters: Overleden: Wong Gum 54 jaar. Hij zal op Huisduinen begraven zijn, maar ik heb z'n graf nooit gevonden. Smederij Vermoten We woonden een beetje apart aan de Buitenhaven. Helemaal erbij horen, bij de Visbuurt, deden we niet en dat heeft me altijd gespeten. Want elke dag sjouwden we over de Ankerpark- brug, doordeweeks naar de Reho- bothschool en zondags naar het Leger de Heils. En zeg nou niet, dat de Rehobothschool buiten de Visbuurt ligt, want dat weet ik zelf ook wel. Het is bovendien niet helemaal waar: de jongens die daar naar school gingen De "Stinksteeg" tussen de Jonkerstraat en de Gasstraat. bij meester Rob den Hartog, kwamen bijna allemaal uit de Visbuurt: Kees Kramer, Jan Kraak, Rein Pasterkamp, Piet Plaatsman, Okke Post, Jelle Ras, Riekelt Romkes, Jaap Ruiter, Okke Visser, Willem Woort, Klaas Sluiter. Als je het aan de namen niet hoorde, dan róók je 't wel. Vis en teer en zo nu en dan nog wel iets anders, maar vis en teer vooral. Het was de geur die in de talloze steegjes hing tussen de Visstraat en de Vijzelstraat, de lucht van geteerde schuttingen en getaande netten, van vis die gerookt werd achter het huis van tante Baaf, de moeder van m'n ome Freek, in de hoek tussen Vis- Rechts de Keizersbrug. Links daarvan de winkels met onder andere "Smitje". Uiterst straat, Beukenkampstraat en Ruygh- links de Gasbrug met op de hoek de groentewinkel van Van Os. weg. l\

Levend Verleden - Den Helder | 2010 | | pagina 37