prijs en is de vangst groot dan horen we in de straten, de schelle jongens stemmen, die met hoog geluid schette ren: „sardien! sardien!" Het is hier ter stede een echt najaarsgeluid, het geeft iets bijzonder en eigens aan de plaats. Laten we voor onzen ijvere plaatsge noten, die bij nacht en ontij bezig zijn een boterham trachten te verdienen, hopen, dat de vangsten flink ruim mogen zijn en dat er hoge prijzen zul len worden besomd. Sardien is in het land een gewild visje. Niet alleen dat van hieruit een grote hoeveelheid in gerookte toestand het land in gaan, doch ook grote partijen worden door de rokerijen te Monnikendam van hier betrokken. Behalve vletten, nemen ook wel de schuiten deel aan de sardienvis serij en voor hen is dit bedrijf, als het weer de Noordzeegang niet toelaat, nog een ware uitkomst. Donderdag- De makrelen hangen aan de speet in de rookruimte te drogen. Na voldoende droging werd de vis boven de rookkisten gehangen om gerookt te worden. nacht en vrijdagochtend zijn enorme hoeveelheden sardien gevangen. De vletten waren afgeladen vol. Het kon haast niet anders of de prijzen moesten daardoor sterk teruglopen. Werd in het begin der week tot zelfs 6.- per mandje besteed, thans liepen de prij zen van 1.25 tot 3.- per mandje. Door de grote vangst kon dus per vlet nog een aardige besomming worden gemaakt. Ook de motorbotters leggen zich deze dagen op de sardienvisserij toe, nu het weer de Noordzee visserij niet toelaat, enige winst te bemachti gen. Zelfs bedienden twee botters zich van een ansjovisnet, dat ze, slepende tussen zich in, door de haven trokken. Een prachtige tekening van Leo Pinkhof uit 1923 van een rokerij aan de Visstaat. Het onderschrift meldt: In de Visrokerij. De honderden daar hangende scharretjes met hun lieflijk aroom, doen zich reeds uit de verte aan ons voor. Wij zien de eigenaardige stookplaatsen, waar met vochtige mot en krullen de rook ontwikkeld wordt, die nodig is voor de rokerij, en de visjes op de bekende typische wijze aan stokken geregen of opgehangen aan de drooglijnen." 30

Levend Verleden - Den Helder | 2010 | | pagina 32