Cor Heijkoop —FWWB&:ï£t KLEINKAMPFMITTEL Ia onderzeebootjager niet al te prettig was. Bovendien was de Noordzee ruw vaarwater, waardoor men al snel niets meer zag met de periscoop. De onderzeeboot lag namelijk erg laag in het water, waardoor de bestuurder eigenlijk alleen kon varen met geslo ten luik. Hierdoor had hij alleen zicht via de periscoop. De enige navigatiemiddelen waren een kompas en een koersschijf waarop stond hoelang men bepaalde koersen moest varen naar het beoogde doel. Verwarming was er niet aan boord, zodat het onderwater in de winter maanden nu niet bepaald aangenaam was. Zeker niet als je je nauwelijks kon bewegen. Soms werden de onderzee bootjes gedwongen om uren op de bodem te liggen wachten, waardoor de hele tocht wel eens 36 uur kon duren. De Molche van Kl/412 zijn in febru ari en maart 1945 een aantal malen ingezet vanuit Hoek van Holland en Hellevoetsluis tegen de zeevaart op Antwerpen. Ze werden vanuit de haven gesleept naar een bepaald punt, waarvandaan ze op eigen kracht ver der voeren en ook zelf weer naar de thuisbasis moesten terugkeren. Deze acties waren niet succesvol, waarbij veel materiaal en mensen verloren gingen. Na deze acties werd K-Flotille 1/412 naar Oldenburg overgebracht. De Molche van K411 werden in Den Helder gestationeerd en waren alleen bedoeld voor de kustverdediging. Ze zijn vanuit Den Helder nooit actief ingezet. Er werden nog andere flottieljes ge vormd, waarvan K 413 ook enige tijd in Den Helder gestationeerd is ge weest. K414 en K415 werden in De nemarken gestationeerd en K416 in Noorwegen. Ook deze flottieljes zijn nooit ingezet. Bij het schrijven van dit artikel is gebruik gemaakt van het eind 2009 verschenen boek "Klein Venijn". De schijver, Cor Heijkoop uit Middelburg, heeft na jaren onderzoek naar deze zo genaamde 'Kleinkampfmittel' een heel interessant boek geschreven. Hierin komen alle Duitse mini onderzeeboot jes ter sprake, met dramatische verhalen van hun commandanten, verlevendigd met veel foto's. Te koop in de boekhan del voor 19,95, ISBN nummer 978- 90-72838-47-6. Een echte aanrader! Maarten Noot If' en de konvooivaart op Antwerpen 1944-1945 25 dak* KLEIN VENIJN

Levend Verleden - Den Helder | 2010 | | pagina 27