Molche in de Visbuurt De titel hierboven zegt u natuurlijk niets, maar als er boven had gestaan eenmansduikboten in de Visbuurt, dan was alles duidelijk geweest. De foto met de gecamoufleerde een mansduikboten opgesteld in de Gas- straat is bij iedereen wel bekend, maar het "wat, hoe en waarom" niet. De Duitsers ontwikkelden in de loop van de Tweede Wereldoorlog verschei dene types mini onderzeeboten met de voor ons vreemde namen als Molch, Biber, Hecht, Marder en Seehund. De meesten van u zullen zich wel herin neren dat in de jaren zestig van de vorige eeuw, op Harssens tegenover de aanlegsteiger van de Texelse boot, een viertal van die onderzeebootjes stond tentoongesteld. De gewone Helderse sterveling mocht daar dan weer niet komen, zodat weinigen van u ze van dichtbij hebben gezien. In 1971 werden ze 'gespot' door een Duitse marineofficier en deze wist het Marinemuseum zover te krijgen om ze af te staan aan Duitse musea. Veel moeite hoefde hij daarvoor overigens niet te doen, want er was in die tijd geen geld en belangstelling om de boten voor ons land te behouden. De Molch werd in 1944 ontwikkeld. Het was een eenmansonderzeeboot, net als de Biber; in tegenstelling tot de Seehund en de Hecht, die tweemans- boten waren. De Molch was uitgerust met aan iedere zijde een torpedo en ongeveer 10 meter lang. Voortge stuwd door een elektromotor, kon ze 18 uur varen met een snelheid van 3 tot 5 knopen. De duikdiepte was 30 meter. Er zijn er ongeveer 400 van gebouwd. Er werden aanvankelijk drie flottieljes gevormd, K-Flotille 411, 1/412 en 2/412. Ze waren bedoeld voor inzet bij de invasiestranden van Norman- dië, maar de eerste inzet van K411 Minionderzeeboten in de Gasstraat. was in september 1944 in Italië, waar bij alle 12 boten werden vernietigd. Na dit debacle zijn ze alleen nog inge zet op de Noordzee. Het bleek een moeilijk te hanteren vaartuig, waardoor alleen jonge, goed opgeleide mensen er mee mochten varen. Omdat de trim van de onder zeebootjes was ingesteld voor het veel zoutere water van de Oostzee, hadden ze erg veel moeite om onder water te komen en te blijven. Bij het snel wegduiken kwam het wel eens voor dat het achterschip lang boven water bleef hangen, wat bij een naderend vijandig vliegtuig, of een naderende fl| In 1961 speelden de kinderen van overste Saraber op de Molch bij de nettenloods op het Nieuwe Haventerrein. De Molch stond later met de andere minionderzeeboten tot 1974 opgesteld op Harssens (foto: archief familie Saraber). 24

Levend Verleden - Den Helder | 2010 | | pagina 26