jaren later nog regelmatig op dezelfde plaats zou komen kon ik toen nog niet bedenken. Nu heeft het Leger des Heils namelijk haar korpsgebouw op de plaats van de kleuterschool. Mijn lagere schooltijd was op de Re- hobothschool aan de Keizersgracht. Met de juffrouwen Nieman en Vonk in de eerste twee klassen. Daarna de meesters Hoekstra, Wijker, Kra mer en in de zesde klas meester De Hartog. Het enige wat we als extra hadden was schoolzwemmen in het Pierebad aan de Dijk bij badmees ter Bandt. Bij meester Marinus aan de Ruyghweg stond een bordje met de watertemperatuur. Als deze -ik dacht- 14° C was werd er gezwom men. Omdat ik zwemmen niet leuk vond, was ik blij als de temperatuur lager was. Verder werd op school niet veel gedaan. Film draaien of iets dergelijks was er niet bij. Wel herin ner ik mij een middag die we met een aantal klassen doorbrachten op de zolder. Daar werden dan op een epi diascoop platen vertoond die onder andere door de kinderen waren mee gebracht. Omdat meester De Hartog de zaak niet in de hand kon houden was het al snel chaos. Het gevolg was dat we allemaal naar de klas konden terugkeren. Een schoolreisje in de zesde klas naar Nijmegen en de Heilig Land stichting kon ik niet meemaken. Daar was geen geld voor. Een bedrag van toen fl 6,25 kon Bruintje niet trekken. Kort voordat de bewuste dag aan brak vroeg meester De Hartog of ik toch niet mee wilde. Natuurlijk wilde ik dat wel, maar meester wist ook waarom het niet kon. Het was geen punt zei hij toen: er was een leerling ziek die wel al betaald had. Hij zou dat dan voorschieten en ik kon dan terugbetalen per week. Omdat mijn moeder daar mee instemde ben ik die dag mee geweest. In de boemeltrein naar Nijmegen. De dochter van de sigarenboer Van Loo uit de Keizer straat hing zo vaak uit het raam van de trein dat haar lichte jurk vol zat met zwarte spetters van de roet uit de locomotief. In de tijd daarna nam ik elke week een kwartje mee, maar ik weet zeker dat het na een tijdje niet meer nodig was. Meester had de rest kwijtgescholden. Als onderwijzer bakte hij er niet veel van, maar als mens was het een zeer begaan man. Buurtactiviteiten en buiten spelen Nu we een strenge winter achter de rug hebben komen mij schaatswed strijden op de gracht in gedachten. Met de bekende koek-en-zopie, muziek en verlichting was het een gezellige boel. Bij een gondelvaart door de grachten (vanwege wat voor gelegenheid weet ik niet meer) mocht ik op een van de dekschuiten zitten. Een wintertafereel met schaatsers en een slee (waar ik op zat) en een echte ijsbaan van staven ijs uit de ijsfabriek van Van der Vaart in de Brouwer straat. De schaatsers maakten een paar slagen van de voor- naar de ach terkant vice versa. Uiteraard was dit een zomergebeurtenis. Voor de rest vermaakten wij ons op straat met de bekende spelen als hin kelen, knikkeren, touwtje springen, en degelijk Daarbij konden we naar de speeltuin (gelegen tussen de Vijzel straat en Visstraat) die zijn ingang aan de Visstraat had. De opzichter, Daan van 't Hert, hield er goed de wind onder. Je waagde je niet aan het uitha len van kattenkwaad. Maar omdat ik niet zo gek was op een draaimolen lag ik meestal op het gras in de zon. Ik heb nog eens een klavertje vier ge vonden dat uiteraard heel lang werd gekoesterd in een luciferdoosje. Extra geluk heeft het mij bij mijn weten niet gebracht. Het was waarschijnlijk meer het idee. Wel ging ik 's winters naar de hobbyclub, figuurzagen, en dergelijk Als kerstcadeau kreeg ik in die tijd een figuurzaag. Niet zon plat geval dat alle kanten op zwabberde, maar een stevige zwart gelakte gebo gen buis. En al wordt hij niet meer gebruikt: ik heb hem nog steeds. Verhuizen Dit jaar is het zestig jaar geleden dat wij gingen verhuizen naar een nieuwbouwwoning van de Wonings tichting. Aan de Burgemeester Hou- wingsingel, Merelstraat en Lijster straat waren nieuwe huizen gezet. Wij kregen er een van toegewezen aan de Burgemeester Houwingsingel nr. 117. Wat een verandering. Van was sen op zaterdagavond in de teil (in de winter in de woonkamer voor de kachel) kregen we hier een badkamer. Toen noemden we dat de douchecel en eigenlijk was het ook niet meer dan dat. Maar het was toch wel een verademing dat je kon douchen. Hoe wel midden in huis was het 's winters niet echt warm, maar dat gaf niet. Daarnaast kreeg ik voor het eerst een eigen kamer. Die ik overigens wel moest delen met familieleden die een weekend thuis kwamen. We verhuis den op Goede Vrijdag. Mijn oudste broer was ook thuis van een reis (gro te vaart) en die zorgde er voor dat de handkar waar alle spullen op werden geladen naar de nieuwe woning werd geduwd. Vele handen maakten licht werk en aan het eind van de dag wa ren we 'over'. Niet echter dan nadat we nog een flinke hagelbui over ons heen hadden gekregen. Vóór het huis was het nog een bende. Een plantsoen moest nog worden aangelegd. Met deze verhuizing kwam er eind aan het Pilo-ër zijn. Nu woonden we in de Vogelbuurt. Rondom woonden heel veel gezinnen die waren meeverhuisd met de Algemene marinemagazijnen. Zij kwamen uit Rotterdam, Helle- voetsluis, en dergelijke. Toen kon ik nog niet bedenken dat ik later 40 jaar bij dezelfde baas zou werken. Tot slot Een paar anekdotes moet ik toch nog vertellen. Op de Bassingracht was de horlogewinkel van de alom bekende Theo Mallet. Zijn motto was: "Theo laat ze tikken". Een klein winkeltje met een reparatiewerkplaats op de zolder. Midden in de winkel was een 22

Levend Verleden - Den Helder | 2010 | | pagina 24