mya~ai mm ■1 M ir J! i:an u r Soembastraat. Het bleken bazen te zijn van de Bewapeningswerkplaatsen waar mijn vader werkte. Het was een hele wandeling van de Yisstraat via de overweg naar de Javastraat. Maar we deden het graag, want er schoot altijd wel een dubbeltje (per persoon) over voor die twee blonde kinderen. Een heel bezit in die tijd. Een drama waren de schoenen van de gezusters Verblaauw die in de Visstraat woon den, ter hoogte van Vermeulen. Zij droegen (hoe wuft) vaak naaldhak ken. Met de bestrating van die tijd was dat een verschrikking. Regelma tig verdween een hak tussen de stenen met als gevolg dat het leer opstroopte en moest worden teruggelegd en gelijmd. Het 'gepruttel', zoals ik het maar noem, van mijn vader zal ik u besparen. Mijn vader was een verdienstelijk orgelspeler. En zoals in vele families hadden wij ook een harmonium. De lol was om onder de orgelkruk te zit ten en dan met je handen de pedalen voor de windaandrijving te bedienen terwijl hij zat te spelen. Natuurlijk werd er veel gezongen door groot en klein. Begonnen met christelijke lie deren werd er na verloop overgestapt op de algemenere liederen uit de Jan Pierewiet bundels. Denk daarbij aan 'Hoort zegt het voort' en dergelijke. Ook de liedjes uit de bundel 'Kun je nog zingen, zing dan mee' kwamen uitgebreid aan de beurt. Dat was meestal een zondagmiddaggebeurte nis. In de zomertijd werd er op zon dagmiddag meestal gewandeld. Via Onrust naar de Binnenhaven, vervol gens met de roeiboot van Ome Joop Plooy naar de overkant. Even langs het vroegere woonhuis van moeder en dan richting haven, Texelse boot, De dijk over en dan ergens, afhanke lijk van de tijd, weer terug naar huis. Een andere keer ging de route via het Ankerpark. Maar bijna altijd langs de gezellige havenkant en de boot naar Texel. In het Ankerpark was een plantsoentje met daarnaast een bun ker. Daaromheen groeiden bramen. In de tijd dat deze rijp waren gingen we daar altijd even (voorzichtig) tus sen om de blauwpaarse vruchten te plukken. De neringdoenden Zoals gewoon in die tijd wemelde het van kleine zaakjes in de wijk. In de Visstraat alleen al waren drie kruide niers (Vermeulen, Minneboo -beide VIVO- en Jongejans -Sperwer), een melkboer (Rook Ottervanger) en groenteboer Bel. Daarnaast kolenhan del Kikkert, een oliehandel Kikkert en een inleggerij van vis en zuurwaren van Hein de Vries. Brood werd o.a. bezorgd door Jaap van Eerde van de Eendracht. Dan was er nog de garage van Ottervanger. In de zomerperiode ging de olieboer 's avonds met ijs de wijk door. Hoe hygiënisch dat toeging weet ik niet. Toch was er wel afname, dus had men er blijkbaar geen probleem mee. Omdat mijn vader een schoenmakerij aan huis had en veel mensen uit de buurt klant waren, moesten vooral de kruideniers (hoofdzakelijk Min neboo en Jongejans) ook te vriend worden gehouden. Dat betekende dus regelmatig boodschappen doen. Meestal werden deze in een boekje opgeschreven en aan het eind van de week betaald. Het liefst kwam ik bij Jongejans. Hij bracht de bestellingen rond op een motor met achterop een mand met een bord. Daarop stond een afbeel ding met de tekst: 'Jongejans, de krui denier die vliegt voor u'. In de winkel stond een grote koffiemolen met twee wielen aan weerszijden. Als je geluk had mocht je de koffie malen voor klanten die thuis geen eigen koffiemo len hadden. In de dwarsstraat woonde orgeldraaier Mieldijk die meestal op zaterdag door onze straat kwam. Het schrobben van de straat, lappen van de ramen en koper poetsen was een zaterdags karwei. Naar school Toen na korte tijd de scholen weer be gonnen moest ik er ook aan geloven. Een van de broers bracht mij naar de kleuterschool aan de Vismarkt. Daar werden wij ontvangen door juffrouw Van Voorne. Echter, mijn broer kon nog zo goed opletten, maar ik nam de benen. Na alle genoten vrijheid had ik nog geen zin om binnen te zitten. Als een speer verdween ik via steegjes naar huis. Het was uiteraard van korte duur. Opnieuw moest ik de wande ling naar de Vismarkt maken. Dat ik Een van de neringdoenden was kruidenier Th. Minneboo, Visstraat 55. Op de foto de winkel na de heropening op 28 april 1955 (foto: collectie familie Minneboo). 21

Levend Verleden - Den Helder | 2010 | | pagina 23