Mijn jeugd in de Visbuurt Als ik ga vertellen over mijn jeugd die ik in de Visbuurt heb doorgebracht ben ik nog wel even bezig, althans als ik mijzelf niet in toom hou. En toch probeer ik het maar. Mijn ouders Met mijn roots in St. Johannesga/ Friesland (Bartele - 1595) ben ik zelf een geboren Jutter. Mijn ouders ech ter komen uit twee van de grootste steden in Nederland. Mijn vader uit Utrecht (via mijn betovergrootvader/ Tiel) en geboren in de Breedstraat. Mijn moeder komt uit Amsterdam (Middenburg). Zij woonde in haar jeugd op de Buitenhaven in een van de huisjes waar Jan Bremer ook heeft gewoond en regelmatig over schrijft. Na hun trouwen hebben ze tot na de geboorte van nummer drie -broer Jan- op een binnenvaartschip ge woond. Als op een na jongste uit een gezin met tien kinderen en geboren in 1939 weet ik uiteraard niet veel van de oorlogsjaren. Toen wij werden geëva cueerd naar Den Oever was ik nog klein, maar de terugkomst naar Den Helder kan ik mij nog goed herin neren. Bij mijn vader achterop de fiets (mijn jongste zusje voorop) kwamen wij in de Visstraat. Mijn moeder was vanwege ziekte al eerder naar kennis sen in de Jonkerstraat gebracht. Ons huis Ons huis stond in de Visstraat (nr. 33) tegenover de melkzaak van Rook Ottervanger. Het was eigendom van aannemer Boot uit de Stakman Bos- sestraat. In tegenstelling tot de meeste huizen hadden wij al de luxe van een watercloset. Andere huizen hadden nog een privaatemmer, wat voor de kenners onder de lezers ongetwijfeld een geurherinnering oproept als deze aan de straat stonden. Via een kleine hal met trap kwam je in de -niet zo grote- woonkamer. Daarin was een trapkast die door ons kinde ren als speelplaats werd gebruikt. Het meubilair bestond zoals gebruikelijk uit een tafel met vier stoelen en twee armstoelen. Dan nog een klein tafeltje bij het raam met twee stoelen en een dressoir. Als de hele meute thuis was werd er een plank op twee stoelen gelegd, zodat iedereen kon zitten. Rechtsachter was een kleine kamer waar mijn vader zijn schoenmakerij had. Toen er wat meer ruimte was, omdat er kinderen waren uitgevlogen, sliepen mijn ouders daar. Links was de keuken en daarachter een bijkeuken met het toilet. Tijdens de vorstperiode stond een eenpits oliestel in het toilet om het vorstvrij te houden. In de bij keuken stond ook de wasmachine (een houten kuip met een motor die je met de aandrijfriem moest starten) met bovenop een handwringer. Verder was er een kleine plaats waar uiteraard de waslijn was aangebracht en een poort naar de steeg. De steeg kwam uit op de zijstraat van de Visstraat. Gas was er niet, dus werd gekookt op oliestellen. Een twee- en een vierpit- ter. Winterdag kwam de kachel daar nog bij. Later ook een primus die mijn vader had gemaakt/laten ma ken van de kop van een gasfles en de nodige onderdelen. Dat was op de Bewapeningswerkplaatsen waar hij ondertussen werkzaam was. Het was- ritueel op zaterdag was, afhankelijk van het jaargetijde, in de kamer of de keuken. Maar altijd met de welbeken de zinken teil, waar achtereenvolgens de jongsten in werden gewassen. De buurt De Visbuurt was een echte volksbuurt. Als kind had je daar geen idee van of problemen mee. Je speelde buiten, of ging naar school. Van zorgen (die ook mijn ouders hadden) had je al helemaal geen weet. O ja, Sinterklaas werd niet gevierd, want daar was geen geld voor. Wel kreeg je met kerstmis een cadeau, waaronder meestal wat kleding. Zo sneed het mes aan twee kanten. Kleding van de oudsten werd vermaakt voor de jongsten, maar dat was in meer gezinnen het geval. In de wijk waren veel bewoners die mij nu nog helder voor ogen staan. Dat was niet in de laatste plaats, omdat zij behoorden tot de notoire drinkers. Namen als de gebroeders Rob, Gieling, De Vries en het echt paar Kouwenberg. Laatstgenoemden hadden een lompenhandel aan huis. Regelmatig zwalkten zij van links naar rechts door de straat, omdat de alcohol weer bezit van hen had geno- Verlovingsfoto van Marijtje Steeman en Peter Bok (foto: collectie D. Bok). 19

Levend Verleden - Den Helder | 2010 | | pagina 21