"Stroodorp" bij Amsterdam. Deze tekening van G. Lamberts uit 1820 geeft de situatie weer aan het zuideinde van het Groot Noordhollandsch Kanaal tijdens de bouw van de Willemsluis. Op de tekening staan houten keten. De drie ronde bouwsels links zijn kettingmolens die de bouwput van de sluis met vijzels droog moesten malen. De situatie aan het noordeinde zal niet veel anders zijn geweest. (Bron: Rijksmuseum, KOG-000071 van huizen opleverde, des te minder animo was er voor de visserij. Helder telde te weinig huizen om de bevolkingsgroei op te vangen. Dus ging men bouwen in "Stroodorp". De gemeente kon de grond in 1857 voor 2000 gulden van Domeinen kopen, inclusief de opstallen. De bewoners moesten hun biezen pakken. Ze konden hun stukje grond later voor een redelijke prijs kopen, nadat het terrein eerst was verbeterd en opge hoogd. Dat gebeurde met specie uit het Helders Kanaal. Dit werd meteen verbreed en verbeterd. In het gebied stond al een aantal ste nen huizen, maar in 1860 en volgende jaren verrees er een geheel nieuwe wijk, het 'tweede' Nieuwstad. Ver geten raakte "Stroodorp", vergeten ook haar bewoners, de bouwers en sjouwers van het 'eerste' Nieuwstad, de Rijkswerf, het Groot Noordhol landsch Kanaal en het Heldersch Kanaal.5 Belgische Opstand. Haring en wier vissen In 1830 kwamen de Belgen in op stand tegen Koning Willem I. Ze kregen steun van de Engelsen en de Fransen die een embargo plaatsten op de Nederlandse handelsvloot. Het Nieuwe Diep werd bezocht door min der schepen, met als gevolg minder werk, minder inkomen en dus minder te eten voor de bewoners van Nieuw stad. Om die reden stapten ze noodge dwongen tijdelijk over op de visserij. Voor de kust zwom in die tijd volop haring. De vangst, maar vooral de verwerking daarvan, werd een nieuwe en vaak noodzakelijke, extra inkom stenbron. Aan de zuidzijde van Nieuwstad ont stonden de eerste (illegale) rokerijen en overige aan de visvangst gerela teerde bedrijfjes, zoals zouterijen en droogtuinen voor platvis. Visafslag en vismarkt lagen van ouds- 1 jg? tHÈ&Jtmm '^wi itè>= I »/-•' Mft"

Levend Verleden - Den Helder | 2010 | | pagina 10