was het mogelijk om de sterren van het noordelijk halfrond door het jaar heen te herkennen. Zeker voor de Tweede Wereldoorlog, in de beginjaren van het schoolgebouw, was dit mogelijk daar de stadsverlichting summier en de lichtvervuiling dus minimaal was. In augustus en september 1940 wer den de internaatsgebouwen aan het Ankerpark en de Buitenhaven, alsme de het schoolgebouw, door de Duitse bezetter gevorderd. Door de aard van het dak was dit uit stekend geschikt voor het plaatsen van luchtdoelgeschut. De Duitse bezetter heeft meerdere stukken op het dak geplaatst ten behoeve van de haven bescherming tegen luchtaanvallen. De stukken waren omgeven door zandzak ken en voorzien van munitievoorraden. Het veelvuldig gebruik van dit geschut heeft ervoor gezorgd dat het dak ver zwakt en beschadigd uit de oorlog kwam. Hierdoor, en door de uitbreiding van de marinehaven, werden er na de Tweede Wereldoorlog geen praktijkles sen meer op het dak gegeven. Helaas was niet alleen het dak ge schonden, maar het hele schoolge bouw totaal uitgewoond en geplun derd door de bezetter. Er werd vanaf 5 mei direct met man en macht aan de wederopbouw ge- Vooraanzicht van de Zeevaartschool in de jaren '50 van de vorige eeuw. Als eigenaar van dit pand probeerde de Gemeente Den Helder het leeg staande gebouw tegen verval en ver loedering door inbraak en crimineel gebruik te behoeden. Helaas slaagden individuen er steeds weer in het ge bouw te betreden. Het dichtzetten van de oude Zeevaartschool was telkens weer net niet voldoende, met vernie ling en brandstichting als gevolg. Na 2000 volgden jaren van geleur met het gebouw en allerlei niet reële plan nen. De Vereniging van Reünisten vraagt zich nog steeds af of de wil wel bestaat om het monument te behou den voor Den Helder. werkt zodat op 3 september 1945 het zeevaartonderwijs aan het Ankerpark kon worden hervat. In september 1948 werd het internaat (voorlopig) op de bovenste verdie ping van het schoolgebouw onder gebracht. Hiervoor werden 6 lokalen omgebouwd tot 5 slaapzalen, een ziekenboeg en een slaapkamer voor een internaatleider. Pas in 1961 werd het internaat aan de Hoofdgracht in gebruik genomen. Eindjaren '70 en beginjaren '80 van de vorige eeuw werd de historische situatie enigszins hersteld. De he renhuizen aan beide zijden van het schoolgebouw werden gesloopt en er werden aanbouwen ten behoeve van het onderwijs aangebracht. Alleen erg fraai was het niet. Verval Door herstructurering van het voort gezet onderwijs kwam er een moment dat Den Helder het hogere zeevaart- onderwijs verloor. De opleiding ging naar Amsterdam. De MTS nam bezit van de Zeevaart school aan het Ankerpark, maar door afname van het aantal leerlingen kwam er in 1997 een plan voor her gebruik van het gebouw. Rond 2000 kwam het gebouw leeg te staan. Sloop van de aanbouwen. 134

Levend Verleden - Den Helder | 2010 | | pagina 8