m gevestigd in de bestaande, na 1864 gebouwde herenhuizen, zijnde An kerpark 29, 31 en 33. Het Ankerpark in de jaren '30 van de vorige eeuw. De drie gebouwen van de eerste foto hebben plaats gemaakt voor de huidige Zeevaartschool. Tweede Wereldoorlog Het speciaal voor onderwijs ontwor pen dak was uitermate geschikt om zware lasten te dragen. Het platte dak is omgeven door een balustrade; deze bestaat uit de tot 1 meter boven het dak opgetrokken bui tenmuren, afgedekt door geglazuurde pannen van het type 'tuile de nord', platte sluitpan, ofwel platte kantpan. Het dak is goed bereikbaar via een vaste trap vanaf de derde verdieping. De trap komt uit in een vierkante houten vestibule van 2 bij 3 meter op Op de Zeevaartschool werd in het begin van de Tweede Wereldoorlog door de Duitsers een 2 cm Flak 30 geschut neergezet. In 1944 kwam er een tweede bij. De foto is genomen op 21 juni 1940. Op de achtergrond staat het Marinehospitaal in brand. een plint van rood-bruine baksteen, gemetseld met een terugliggende voeg." Volledigheidshalve wil ik nog toevoe gen dat de sculpturen bestaan uit een leerling-stuurman en een leerling machinist, herkenbaar aan een anker en een schroef op de revers van hun uniform. De nieuwe school werd geopend op 9 september 1930. Na de opening werd het internaat het dak gebouwd met grote ramen en een deur die toegang geeft tot het dak. Het schoolgebouw ligt op 100 meter van de rede van Den Helder en was veruit het hoogste in de omgeving, zodat er naar het NO vrij zicht was op de binnen rede van Den Helder, de rede van Texel en de Waddenzee tot aan Wieringen. Er was dus voldoende 'kim' om met de sextant te oefenen. Ook kon men op het dak oefenen in het peilen van schepen, varende op de rede. Onder donkere omstandigheden het verlossende woord van de minister van Onderwijs die meldt, dat: "tegen de stichting van een nieuw gebouw voor de zeevaartschool in uwe gemeente geen bezwaar meer bestaat". Besloten wordt de nieuwe school te bouwen op de plaats van de oude ge bouwen aan het Ankerpark, die dan gesloopt dienden te worden. Het dak van de nieuwe school was speciaal ontworpen om daarop les te geven. De volgende omschrijving werd aan de school toegekend: "Het gebouw sluit qua bouwstijl aan bij de Amsterdamse school. De gevel is drie bouwlagen en wordt verticaal geleed door drie traveeën van elk drie venster assen. De in gang bevindt zich in het middelste travee. Een diep portiek met afge ronde hoeken leidt via de trap naar de voordeur. De gevel wordt aan beide zijden afgesloten door brede halfronde gemetselde halfzuilen die doorlopen tot op de donkere gemet selde plint. Op de halfzuilen bevin den zich smeedijzeren vlaggenmast houders. Aan weerszijde van de ingang bevindt zich een sculptuur. De gevel is opgetrokken in lichte genuanceerde vlakke klinkers op 133

Levend Verleden - Den Helder | 2010 | | pagina 7