Strijd om de oude Zeevaartschool te Den Helder Het Ankerpark in de jaren '20 van de vorige eeuw. De Zeevaartschool was in die tijd gevestigd in het grote gebouw, rechts in het midden, de oude Sociëteit Harmonie. Beide gebouwen links en rechts daarvan, werden later ook gebruikt voor de school. werden deze opleidingen gesplitst en kwam, na enige omzwervingen, de opleiding tot marineofficier in 1869 in Den Helder terecht aan Het Nieuwe Diep 8. Dit gebouw is nu een rijksmonument. De koopvaardij op leiding bleef in Amsterdam. Rond het midden van de 19e eeuw was de koopvaardijvloot zo omvangrijk, dat één opleiding niet meer genoeg was. Er moesten meer opleidingen komen en toen kwam Den Helder in beeld. Rond 1854 kreeg Den Helder een gestructureerde zeevaartopleiding. De eerste huisvesting van deze school was aan de Kerkgracht en leidde op tot stuurman en 'voor den loods- dienst'. In 1895 kwam daar een ma chinistenopleiding bij Opgang In 1902 werd de voormalige sociëteit de Harmonie betrokken en werd de oplei ding dus verplaatst naar het Ankerpark. De in 1917 aan de horizon verschij nende Nijverheid-onderwijswet, waarin ook het zeevaartonderwijs zou worden geregeld, alsmede de centraal geregelde eindexamens, noopten de toenmalige directeur van Mierlo tot reorganisatie van het onderwijs op school. Jaarlijks overtrof het aantal aanmeldingen verre het aantal beschikbare plaatsen: de school barstte uit zijn voegen. Werden in 1917 het woonhuis Anker park 31 en in 1918 nummer 27 bij de school gevoegd, het bleef echter dwei len met de kraan open. Intussen realiseerde Van Mierlo een hervorming in het zeevaartonderwijs en stelde hij, in de verwachting van een opleving na de Eerste Wereld oorlog, een 3-jarige cursus in. Beter gezegd, een 2-jarige cursus met een voorbereidend jaar. Het duurde echter 10 jaar voor er nieuwbouw werd gere aliseerd. Op 15 september 1928 kwam Als volgt verwoord in de notulen van de ledenvergadering: "De leden van de vereniging van reünisten van de Zeevaartschool Den Helder, in ver gadering bijeen ter gelegenheid van de tweeëntwintigste tweejaarlijkse reünie gehouden in de stadshal te Den Helder op zaterdag 18 april 2009, verzoeken het bestuur dan wel dra gen het bestuur op, naar aanleiding van de alarmerende berichtgeving in de Helderse courant betreffende de instandhouding van het gebouw van de zeevaartschool aan het Ankerpark 27 te Den Helder, alles in het werk te stellen en iedere procedure te voeren ten einde de sloop van het gebouw aan het Ankerpark te voorkomen en de renovatie, zoals voorgesteld en ingezet door Woningstichting Den Helder te bevorderen". De Vereni ging van Reünisten zet zich in voor het behoud en hergebruik van hun voormalig(e) school/internaat. Het zeevaartonderwijs op scholen aan de wal bestaat sinds het eind van de 18e eeuw. Hiervoor werden koopvaar- dij- en marineofficieren aan boord opgeleid en veranderden zij vaak van koopvaardij- in marineofficieren en vice versa, zie bijvoorbeeld de carrière van de grote vlootvoogd Michiel Adri- aenszoon de Ruyter. Dit veranderde in het begin van de 19e eeuw. De vooruitstrevende admiraal Van Kinsbergen wilde de zeevarende offi cieren een betere theoretische bagage meegeven. Hiertoe richtte hij in 1785 de Kweekschool voor de Zeevaart op in Amsterdam voor zowel koop vaardij als marine. Begin 19e eeuw 132 De reünisten van de Zeevaart school te Den Helder zetten zich in om hun oude school voor de sloop te behoeden. Tijdens de reü nie in 2009 werd besloten om al het mogelijke hiertoe te doen. Geschiedenis

Levend Verleden - Den Helder | 2010 | | pagina 6