Lezers reageren Muurbeeld in het gebouw van de RHBS. In het decembernummer 2009 van Levend Verleden staat een interessant verhaal van Cor Bakker. Hij vertelt ons vanuit het verre Valthermond onder andere over zijn belevenissen aan de opleiding voor leraren bij het nijverheidsonderwijs, die in de jaren vijftig en zestig van de afgelopen eeuw gevestigd was in het toenmalige schoolgebouw van de RHBS aan de Timorlaan. Het was het Nederlands Genootschap voor opleiding van leraren bij het Nijverheidsonderwijs (een mond vol) dat deze opleiding verzorgde. Waar het de naam van een heel markante leraar wiskunde betreft, liet het geheugen van Cor Bakker hem in de steek. Hierbij wil ik hem als medeleerling uit die tijd (met een andere vakrichting) te hulp schieten. Het was inderdaad een dub bele naam. Die luidde: Torley Duwell. Tot op de dag van vandaag werpen zijn lessen vruchten af bij de hulp bij de wiskundelessen van mijn klein kinderen. Een andere naam van een leraar uit die tijd die mij te binnen schiet is Henny van de Water, niet alleen een heel goede leraar neder- lands, maar ook nog eens een heel verdienstelijke saxofonist. Verder was daar nog de heer Puhl, leraar aan de Zeevaartschool. Van hem kregen we sterkteleer. Hij maakte indruk op ons door met een vloeiende beweging stippellijnen op het schoolbord te trekken, hetgeen gepaard ging met veel geraas. De heer Fokkens gaf na tuurkunde en de heer Koke probeerde ons in te wijden in de geheimen van de goniometrie en de beschrijvende meetkunde. Een andere, er destijds nog vrij jeugdig uitziende, leraar die qua leeftijd nauwelijks van zijn leer lingen te onderscheiden was, was de heer Kreeftenberg (electrotechniek). Toen hij de hal van de school met een brandende sigaret betrad, gebood de conciërge hem op verontwaardigde toon zijn sigaret te doven. Het was de leerlingen verboden om in het schoolgebouw te roken, maar vanzelf sprekend waren de leraren daar van uitgezonderd. Maar ja, wist die conciërge veel? Het commentaar van de heer Kreeftenberg bestond uit een schaterende lach. De lerarenopleiding die destijds de enige mogelijkheid bood tot het vol gen van hoger beroepsonderwijs bin nen de grenzen van de gemeente Den Helder, is later verhuisd naar Alk maar, hetgeen betekende dat er veel reisuren gemaakt moesten worden. Na het volbrengen van een dagtaak bij een der marinebedrijven moest er snel met behulp van een 'molentje met vier vorken' gegeten worden, even omkleden en dan met drie stu diegenoten op weg naar Alkmaar. Goeie ouwe tijd Lo Lasschuijt 131

Levend Verleden - Den Helder | 2010 | | pagina 5