Helderse allure: een doorkijkje door een besneeuwde Javastraat (vanaf de Watertoren). Over rollen gesproken. Theo Rijnten heeft zijn Pyrrusoverwinning. Met één stem meer weet hij nog een keer lijsttrekker te worden van de PvdA. De prijs, een kleinere en minder ge willige fractie, zal de overwinning niet echt zoet doen smaken. Pieter Bakker moet het eveneens doen met een Pyrrusoverwinning. Met als tweede op de lijst een hijgende Peter Reenders in zijn nek, met een grote brillende achterban, wordt Pieter niet naar een zetel gedragen. Toch blijft december de feestmaand. Ook de maand waarin wij ons hart sociaal laten kloppen. Zelfs de Helderse Cou rant en Wijnhold Bos pakken uit en nodigen ongeveer 150 inwoners met een te smalle beurs uit om te smik kelen in Hotel Den Helder.Wat zal het daar een feest worden als de pensioe nen zijn gehalveerd. Als je niet weet wat je te wachten staat, doet dit jaarlijkse bericht je ontzettend goed: Weer of geen weer, de schaatsen kunnen weer onder. De overdekte baan op een nu plat Julianaplein is er van 4 december tot en met 2 januari. Bewoners rond het plein zien een gezellige drukte rond de baan. Waarom willen mensen daar niet graag wonen? Deze maand staan er boven de bibliotheek negen ap partementen te koop. Of is deze plek geen uitzondering in de stad en over stijgt het aanbod van woonruimte de vraag ernaar? Een mooi gebouw, veel werkgelegen heid, daarvoor staat De Doggershoek. De overheid is niet direct onbe kwaam. Toch heeft 'men' niet direct kaas gegeten van plannen. Staat daar een schitterend uitgerust gebouw met bekwaam personeel, ontbreekt het aan 'klantjes'. Wedje dat een volgend burgerinitiatief zich aandient: het stadhuis in De Doggershoek. Op zich geen slechte gedachte. Zoals gezegd, de nieuwbouw voor de kinderboerderij in de Donkere Duinen en voor De Groene Poolster en nog veel meer is mooi. Hoe is dat berichtje dan te plaatsen? Het bericht dat wij allemaal mede eigenaar kun nen worden van een Lakenvelder koe. Het begint met een koe en eindigt met Vlaamse reus, cavia en kanarie piet. Zou best kunnen, dat verpakking en inhoud wederom zijn verwisseld. De rode haan blijft kraaien. Nu is de Ambachtsweg aan de beurt. Voor alle ondernemers treurig, doch in het bijzonder voor Hendrik Jan. De brand begint in zijn growshop, wat dat dan ook moge zijn. Negen jaar noeste arbeid gaat in rook op. Tijden veranderen. Traditionele be drijven smelten weg. De Helderse Ijsfabriek sluit per 31 december 2009. Een bedrijf dat hoort bij een vissers plaats. Tientallen jaren produceert de fabriek ijs voor de kotters. De koeltechniek aan boord doet de vraag slinken. Over een paar jaar zullen historische verenigingen DvD's af spelen waarop te zien is hoe kotters voorzien werden van ijs om de verse vis te koelen. Met de feestdagen voor de deur werpt de VVD-fractie zich op voor het dier. Zij wil niet dat buurtrestaurant Resto Vanharte subsidie krijgt, omdat daar uitsluitend ritueel geslachte beesten op de kaart staan. Doet een beetje denken aan 'kip, het meest mishan delde stukje vlees.' Dan komt hij. Koning Winter, met sneeuw, ijs, sneeuwpoppen en sneeuwbalgevechten, gladde wegen, blikschade, winterhanden, botbreu ken. Sleetjes in alle soorten en maten roetsen van de zeedijk. Het zijn beelden uit vervlogen tijden, een witte kerst! Willem van der Paard (N.B. Alle foto's zijn gemaakt door de schrijver) 166

Levend Verleden - Den Helder | 2010 | | pagina 40