ontstaan hebben gemist, gaan gissen. Dat de V met Victorie te maken heeft, is snel geconcludeerd. Er blijven vra gen: waarom, door wie, voor wie. De bewoner is aan diepe bespiegelingen voorbij gegaan en heeft met een restje muurverf het symbool van bevrijding accent gegeven. Dankzij de extra aardgasbaten (door winning onder de Waddenzee) is een Waddenfonds gevormd ter com pensatie van mogelijke negatieve gevolgen van die winning. Voor natuurontwikkeling en duurzame economische ontwikkeling. Medio september is duidelijk dat Den Helder daaruit 3 miljoen Euro krijgt, of beter gezegd, Landschap Noord-Holland. De schorren op het Balgzand worden stabiel gemaakt voor de veiligheid van de vogels, en het ecologische NS- station Den Helder Zuid krijgt een duinlandschap, waar zelfs gewandeld mag worden. Wie ook alles weten van de natuur zijn de oud-leden van de Arbeiders Jeugd Centrale, opgericht op 18 maart 1918. Doel is de verheffing van de arbeidersjeugd: een gezonde geest in een gezond lichaam. Daarbij horen wandelen, kamperen, zingen, muziek en volksdans. Op 15 september komen de oud leden bijeen in De Duif. Het vuur brandt nog steeds! Van een andere orde is het vliegers festijn bij strandslag Duinoord. Een 65 vliegeraars zorgt voor een prach tig schouwspel. The sky is the limit; wordt vervolgd. In het Gemini-ziekenhuis is dialyse mogelijk. Voor patiënten die hun bloed moeten laten zuiveren, komt een einde aan het reizen naar het Me disch Centrum Alkmaar. De capaci teit groeit in 2010 tot 48 personen. Het muziekkorps van het Leger des Heils in Den Helder bestaat op 27 september 100 jaar. Woordvoerder Jan Kikkert nodigt alle liefhebbers van brassmuziek uit het jubileum mee te beleven. Daar is ie dan, de nieuwe burgemees ter van Den Helder, Koen Schuiling. Op 28 september stemt de gemeente raad unaniem in met zijn voordracht. Staande op de schouders van Staatsen, ziet hij rijen juichende Nieuwediepers aan den einder staan. Behoudens de stem van het water is geen wanklank gehoord, geen mitsen en maren, een reëel verwachtingspatroon, wat kan er dan nog mis gaan!? De haven is verder toegerust als eerste offshore haven van Nederland met de plaatsing van een wateropslagtank in een kelderput. In de tank kan 909.000 liter water. Oktober Wonen op de Oude Rijkswerf komt een stap dichter bij. ECN in Petten (Energieonderzoek Centrum Neder land) heeft een toeloop aan tijdelijk gedetacheerde wetenschappers en studenten. Uit oogpunt van vervoer en voorzieningen is het doelmatiger hen op één plek te huisvesten. De werf is een prima optie, bijvoorbeeld door van de voormalige zeilmakerij, Gebouw 72, een appartementenhotel te maken. Wie weet. In de Jongeren- bunker in Fort Dirksz Admiraal mag bier wor den getapt. De drooglegging ging gepaard met (te) veel overlast in Tuindorp. Via een stichtin genconstructie is alcoholver strekking nu gelegaliseerd. Kijkende naar de schade die alco holgebruik aan jongeren toebrengt, is het de vraag of legaliteit de ethiek overstijgt. Boerenverdriet wordt weer Boeren verdriet. De oude schutsluis tussen de Koopvaardersbinnenhaven en passan tenjachthaven op de Oude Rijkswerf wordt in ere hersteld. Zo kan de werf- haven een getij denhaven worden. In 2011 moet het karwei zijn geklaard. De viering 100 jaar Julianadorp kent louter hoogtepunten. Op zaterdag 3 oktober onthullen Franse nazaten van Pieter Loopuyt (achterachterachter- kleinkinderen), Roland Loopuyt en Elisabeth Gayrard-Loopuyt zijn beeld. De laatste jaren leiden de visserijda- gen een beetje schraal bestaan. Een feest dat net niet feestelijk is. Daarin komt verandering. De visserij neemt temidden van de evenementen weer de plaats in die zij aan haar stand is verplicht. Dat wordt op 21 en 22 augustus 2010 genieten op de Oude Rijkswerf. De gemeente draait hondenbezitters de duimschroeven aan. Heterdaadjes hoeven niet meer. Nu krijgen zij een boete van 50 Euro als zij geen poep- zakje bij zich hebben. Als het baasje net zo slim is als zijn viervoeter, dan draagt hij permanent een broodzakje bij zich. In Mariëndal vordert de bouw van De Groene Poolster nieuwe stijl ge stadig. Een mooi, licht gebouw voor milieueducatie in brede zin. Toeristen Sinterklaas een oliebol. krijgen er een slechtweervoorziening bij. De kinderboerderij is er naast gebouwd. Het zal daar druk worden, als de laatste beren van de weg zijn gehaald. Dat ook hard gereden kan worden buiten het circuit van Zandvoort dat 163

Levend Verleden - Den Helder | 2010 | | pagina 37