AJC-vlag Den Helder. Het jaar 2009 kent een uitzonderlijk hete zomer. Na duinbrandjes, affikken Casino en Prins Willim zakt het vuur naar het zuiden: bloembollenbedrijf Van der Vlugt gaat in vlammen op. Als een onweersbui trekt het vuur verder. Rond Schoorl en Bergen zul len daarna de vlammen knetteren. Na de ontwikkelaars van het stadshart haakt ook Geert Wilders af in Den Helder. Niet onverstandig. Als je mee doet aan de lokale verkiezingen, moet je iets te bieden hebben: een aantrek kelijk programma en aansprekende kandidaten. Het interview met één potentiële kandidaat zal de partijtop tot dit niet geheel onlogische besluit hebben gevoerd. Laat onverlet dat vele, vele Heldenaren de in hun ogen onaangepaste Nederlanders van Afri kaanse of Aziatische origine letterlijk willen terugsturen naar het land van hun voorouders. In een beschaafde wereld gaat zoiets niet. Milieu is alles, alles is milieu. Lang zaam wordt de druk op de burger opgevoerd. Na GFT, papier en metaal sorteert hij nu plastic afval uit het huisvuil: menig boetje staat vol met containers, dozen en zakken. Een enkeling gooit de kont tegen de krib en mompelt "Bekijk het maar." Het is denkbaar dat de grens der onver schilligheid wordt genaderd. Ver voor Sinterklaas komen de cadeaus: de dorpen Huisduinen en Julianadorp krijgen hun identiteit terug. Jaren geleden maakte het raadslid Henk Visser zich sterk voor invoering van eigen postcodes voor die dorpen. Zelden zijn er zoveel beren op de weg gezet. En nu, het is 1-2-3 geregeld. Op een uitzondering na moeten de adreswijzigingen zelf worden door gegeven. Waarschijnlijk komt de ge meentelijke rekensom, de kosten van wijziging, naar verhouding overeen met die welke het oud raadslid in de jaren tachtig kreeg voorgeschoteld. Laten we aan speculatieve vragen voorbij gaan: zeker is dat de burger nu rechtstreeks betaalt. Het waarom is niet verteld. Waarschijnlijk vraagt de snelle ontwikkeling van Julianadorp om hergroepering van de postcodes, en wordt Huisduinen onder de arm meegenomen. En passant liggen Eu ropese subsidies voor plattelandsont wikkeling nu onder handbereik. Fort Kijkduin kan dan worden afgemaakt, het Huisduiner poldertje hersteld en nog veel meer. De Tres Hombres, het zeilende vrachtschip, doet het verleden herle ven. Idealisme, en dat komt in deze tijd zelden voor. Jonge mensen die een prachtig schip optuigen, jonge mensen die de zee als voor eeuwen trotseren om vracht te vervoeren. Een lading ecologische leem, bestemd voor het Normandische Caen, vormt de eerste lading. Het zal in alle op zichten een zware opgave worden. Den Helder is nu al trots op deze jon geren. Aan het einde van de maand verschijnt er nog een winstwaarschu wing: verplaatsing van de Zweedse barak, waarin De Groene Poolster jarenlang huist, kost miljoenen. De gemeentelijke voorlichter demon streert nogmaals de bereidheid van de lokale overheid om mee te werken. Zij wil het gebouw wel demonteren, ten minste als dat niet meer kost dan slo pen. Soms loopt het met een monu ment goed af. Nadat voor Wybe van der Wal teveel deuren bleven gesloten, heeft hij de Dorus Rijkers van de hand gedaan. Een moedige stap om het schip te behouden, voor onze stad. De andere reddingsboten kunnen nog zo mooi zijn, de Dorus zal ooit de eerste onder hen zijn. Wiltrude Turnhout- Van den Bosch sluit de maand af als wethouder. Zij vervangt Cor Hien- kens die het op zijn 65ste voor gezien houdt. De oppositie maakt er een kip- en-eiprobleem van: de raad gaat over de benoeming van wethouders en niet de meerderheid! De politieke logica gebiedt dan om tegen de benoeming te stemmen. U begrijpt het vast wel. September De sporthal van Lyceum aan Zee zal geen monument worden. Op 29 augus tus brandt de hal helemaal af. De schade loopt in de miljoenen. Op 1 september komen de Amsterdamse glazenwassers het schoolgebouw ontdoen van roet. Amsterdamse is natuurlijk het resultaat van de marktwerking. Geruchten willen dat de eerste paal voor Tjempaka (de naam van een mooie boom), een woongemeenschap voor Indische ouderen achter het Lidwina-complex, voor het einde van het jaar de grond in gaat. We zullen het zien en horen. September is een beetje de opknap- maand. Baggeraars maken de sloot tussen de Liniedijk en het fietspad schoon. Wij maar denken dat vuil gescheiden wordt ingezameld. Wel, de sloot lag vol met van alles en nog wat, van stereo-installaties tot brommers. De eerste fase van de restauratie van De Linie is afgerond, schitterend. De contouren van de vestingstad zijn weer zichtbaar, en daarmee is een stukje identiteit terug. 161

Levend Verleden - Den Helder | 2010 | | pagina 35