RAZENDE BOL HANDEN AF VAN DE De Razende Bol De zich ten westen van Den Helder bevindende zandplaat heet officieel Noorderhaaks maar wordt door Nieu- wediepers aangeduid als Razende Bol en als je op de dijk je vrienden ontmoet en je hebt het over de Bol dan weet iedereen waar je het over hebt. Ongerepte natuur, water en zand zover als je kijken kunt. Wat is er mooier dan op deze zandvlakte garnalen te vangen en ze dan op een "fikkie" te koken? De enige tekenen van de 'beschaving' bestaan uit een paar aangespoelde flessen en soms zit er een briefje in. Veel vletten liggen afgemeerd aan door de gemeente Den Helder verhuurde steigers in het Hel ders kanaal bijv. aan de Keizersgracht, vlak achter (heel vroeger) ijzerhandel Govers. Als je naar buiten wil vaar je eerst via Spoorgracht en Bassingracht naar de Koopvaardersschutsluis. De oude sluis, die nu door het straalbe- drijf van Teerenstra in gebruik is, was eigenlijk veel gezelliger, daar werden op zondagmiddag, op weg naar huis de recepten uitgewisseld en sterke verhalen verteld. Eerst nog een stukje onder de dijk langs en dan vanaf de vlettenhelling recht op de Bol af en houd de geel zwarte kardinaalboei goed in het oog. De sterke stroming bij Kaap Hoofd moet zo veel mogelijk vermeden worden, want daar kan het nog wel eens behoorlijk te keer gaan. Eigenlijk behoort de Bol tot het grondgebied van de gemeente Texel maar, veel maritiem georiënteerde in woners van Den Helder beschouwen het toch als hun eigen Bol. Het is zelfs voorgekomen dat een Helderse vis ser zijn bruiloft vierde op de Razende Bol. Alle spijzen en dranken (vooral veel bier) werden eerst per kotter aan gevoerd, waarna ze vlak voor de wa terlijn werden overgeladen in kleine rubberboten of vletten. Er staat maar weinig water vlak voor de Bol en bij het aan land gaan dient er wel op ge let te worden dat, wanneer de eb gaat lopen, er vlak voor de kustlijn een vrij hoge zandrug te voorschijn komt. Indien de vlet waarmee je naar de Bol bent gevaren, achter deze zandrug komt te liggen kun je met man en macht proberen hem alsnog over het zand heen te trekken, maar als dat niet lukt moet je gewoon wachten op hoog water en is het maar te hopen, dat je je mobieltje bij je hebt om de thuisblijvers te vertellen dat het wel eens laat kan worden voordat je weer terug bent. Vanaf de marinekazerne Erfprins werden en worden er nog steeds schietoefeningen gehouden waarbij de Bol in het schootsveld ligt. Het kwam wel voor dat de schietoefenin gen gestaakt moesten worden omdat een of andere eigenwijze Nieuwedie- per onder weg was naar de Bol. Dit was de marineautoriteiten een doorn in het oog en er verschenen dan ook grote borden waarop vermeld stond dat het verboden was om dit gebied aan te landen of te betreden. Er stond niet bij hoe je het moest betreden zonder eerst aan te landen. Naast allerlei verschrikkelijke gevaren als onontplofte munitie, opkomend wa ter en drijfzand, werd ook nog eens vermeld dat het verblijf voor eigen risico was. In de tachtiger jaren van de vorige eeuw heeft het ministerie van Defensie pogingen in het werk gesteld om de Noorderhaaks tot militair gebied te laten verklaren. Toen dit bekend werd kwam onder de Helderse bevolking spontaan een handtekeningenactie op gang onder het motto "Handen af van de Razende Bol". Achter de ramen van sommige inwoners van Den Helder versche nen posters met daarop deze tekst en daarbij een luchtfoto waarop deze woorden, die met grote letters in het zand waren aangebracht, duidelijk waren te onderscheiden. Tijdens een kerstmaaltijd in de longroom van de marinekazerne Erfprins heb ik aan de toenmalige officier van Artillerie een, in een kartonnen koker verpakte en met een rood lint versierde, poster aangeboden met daarbij het verzoek om zijn handtekening te plaatsen op de lijst. Hoewel hij het gebaar wel grappig vond en lachte als een mari neofficier met kiespijn, kon hij toch niet aan mijn verzoek voldoen. Heden ten dage wordt de Bol om heel andere redenen gemeden. De rust voor de daar verblijvende vogels en zeehon den moet niet worden verstoord en daar wordt door de vissers die er, vooral op zomerse zondagmiddagen bij rustig weer op uit trekken, reke ning mee gehouden. Lo Lasschuijt 159

Levend Verleden - Den Helder | 2010 | | pagina 33