Van wijkcode naar straatnamen in Den Helder Frank van Loo schrijft in zijn boek Kustdorpje wordt havenstad. Helder 1800-1900"Tot 1887 hadden vele Helderse straten geen naam. Her en der waren landerijen tot bouwgrond verkaveld en met huizen bebouwd, maar er was geen stratenplan. De stra ten, die die naam niet verdienden want ze waren niet bestraat, bleven toebeho ren aan de eigenaren van de grond. Pas vanaf 1890 kwamen wegverharding en riolering echt goed op gang." Er is, voorzover ik heb kunnen nagaan, geen kaart van Den Helder waarop de wijkindeling in lettercodes en ook huisnummers zijn aangegeven. In bij voorbeeld geboorte- en overlijdensak ten werd het geboorte- of sterfhuis op deze wijze aangeduid. Waar dat huis stond is dan niet duidelijk. Soms is een pand lang in het bezit van een familie. Als tijdens dat bezit de oude aanduiding overgaat in de mo dernere straatnaamaanduiding dan is die vraag beantwoord. Mijn over grootvader Fredrik Isaksson, geboren in Mietoinen (Finland) op 30 juli 1844, woonde in wijk O nummer 412. Mijn grootvader Pieter Jacobus Izaks- son, is daar geboren en woonde later met zijn gezin in datzelfde huis, Brou werstraat nummer 36. Ook genealo gisch onderzoek kan wat opleveren. HELDE De gemeente De Helder (1867). De fotograaf Willem Eduard Coen- raad Dulfer, geboren in Numansdorp op 2 januari 1860 en gehuwd met Maria Meininger, heeft enige tijd in Den Helder gewerkt. In die Helderse periode zijn drie kinderen geboren. Anthonius Michilus Martinus op 21 juni 1887 in het huis staande in wijk K nummer 39. Jan Albertus op 21 april 1889, ook in wijk K 39. Wilhel- mina op 18 september 1893 op de Hoofdgracht 53. De Hoofdgracht lag in wijk K, maar let op, het was in die tijd heel gewoon om vaak te verhui zen. Veel kinderen van een echtpaar werden steeds op andere locaties in de stad geboren. Het kwam ook voor dat alleen de wijkletter aangegeven werd. Dan is het voor een onderzoeker nog moeilijker om zich voor te stellen waar dat was. Naast bovengenoemde aanduidingen werd de locatie ook wel eens bij naam genoemd. Zo werd Cornelis van der Poll, zoon van Gerrit van der Poll (timmerman) en Elizabeth Spigt in 1823 geboren in Den Helder. In zijn geboorteakte werd vermeld dat het echtpaar woonde aan het Nieuwe- werk. Deze 's lands kielplaats lag op de plek waar zich nu fort Oostoever bevindt. Veel werklieden met hun gezinnen woonden daar in oude wachtschepen. De huidige familie van Cornelis kan zich in dit geval dus voorstellen waar hij geboren is. Cor nelis overleed vervolgens in 1882 in het huis staande in wijk N tweehon derd drie". Tja, waar is dat dan? Met alleen een wijkletter en nummer als adresaanduiding is er dan ook behoefte aan een overzicht waarmee de locatie bepaald kan worden. Dat overzicht is er niet, maar er is toch wel wat informatie over die wijkcode beschikbaar. In het boek Francois HaverSchmidt en Den Helder van Pe ter Hovestad en Jan T. Bremer staat 155 Voordat het gebruik van straat namen algemeen was, werden de panden (woonhuizen en derge lijke) aangeduid met een hoofdlet ter en indien mogelijk ook met een nummer. De letter gaf aan om welke wijk het ging, het nummer betrof dan een specifiek gebouw of woning. Meerdere woningen (met bijbehorende nummering) in één gebouw kwamen ook voor. apidxa duiiiea TOsKK Ypoorrp

Levend Verleden - Den Helder | 2010 | | pagina 29