kon ik de kustlijn van Texel en Den Helder al zien. We passeerde een paar zandbanken aan ons rechterzijde ter wijl we de kust naderden en toen zag ik ook de vuurtoren aan de kant van Den Helder. Voor mij uit zag ik de schepen, we hadden dus een doel en moesten dus aanvallen! We kwamen vanuit het westen en gingen recht op de schepen af die tussen de twee landton gen in lagen. We vlogen aan de linker kant van onze Squadron commandant en zo goed als vooraan. We maakten deel uit van het zuidelijke deel van de Wing, 236 Squadron vloog naast ons aan de noordzijde van de Wing. Toen verscheen opeens een grote massa witte wolkjes op onze hoogte en ik realiseer de mij dat het exploderende granaten waren. Mijn voorwaarts zicht werd be perkt door de bovenkant van de romp, maar om mij hen kijkend zag ik onze formatie die vastberaden doorvloog. Toen we er ongeveer half doorheen waren zag ik links op 20 meter afstand een toestel plotseling helemaal in brand vliegen en totaal in vlammen gehuld in het water storten. Ik dacht dat dit F/O Middlemas van 236 Squadron2 was", aldus P/O George Winsland, naviga tor in Beaufighter 0/254. De hel was losgebroken, de raketten trokken rooksporen op weg naar de schepen en over en weer vloog licht spoor door de lucht die vergeven was van exploderende Flakgranaten. De Beaufighter van F/O Middlemas werd aangeschoten en vloog brandend met zijn linkervleugel tegen de mast van de mijnenveger M 369. De vleugel brak af, de Beaufighter rolde op zijn rug en stortte neer. De Beaufighter R/236 werd eveneens getroffen en stortte voorbij het konvooi op het Wad neer3. De Vorpostenboten V 1417 (ex Stoomloodsvaartuig 124 en V 1410 (ex Norma Mariadie aan de west zijde van de romp van de Crostafels lagen kregen de volle laag van 5 Beau- fighters met raketten en 8 Beaufigh- ters met boordwapens. Beide schepen werden getroffen door raketten en doorzeefd met 20 mm granaten. Op de V 1417 brak brand uit die na 15 minuten de munitievoorraad bereikte, waarna het schip met zon dreun ont plofte dat in Den Helder zelf diverse ruiten sneuvelden. De bemanning, waaronder 5 zwaar en 7 lichtgewon den, kon voortijdig van boord komen. De V 1417 zonk onmiddellijk na de explosie, 1 bemanningslid met zich mee nemend naar de zeebodem. De V 1410 kon met 5 doden aan boord samen met de V 1402 met 6 zwaar en 5 lichtgewonden Den Helder bin nenlopen. De laatste kon drijvende worden gehouden door wegpompen van lenswater. Het voornaamste doel, de romp van de Crostafels, werd aangevallen door 3 Beaufighters met raketten en 6 Beaufighters met boordkanonnen. Er ontstond een brand midscheeps en de romp werd het laatst gezien toen hij omhuld was met zwarte rook. De Beaufighters die nog niet op de voorste schepen hadden geschoten, namen de mijnenvegers aan de oost en noordoostzijde van de Crostafels onder vuur. De M 369 werd daarbij het zwaarst getroffen. Behalve dat een Beaufighter tegen de mast was gevlo gen, werd de mijnenveger ook door 2 raketten in het achterschip getrof fen. Twee compartimenten liepen vol en een ketel viel uit. De mijnenveger kon nog Den Helder binnenlopen en werd daar door de stoompomp van de sleper Monsum drijvende gehouden voordat deze naar het dok gesleept werd. Er was 1 dode gevallen, er wa ren 17 zwaar en 8 licht gewonden. De kapitein, de 42-jarige Oblt zur See Reinhold Vogt, was in zijn rug getroffen en zou dezelfde dag nog aan zijn verwondingen overlijden in het Marinelazerett te Heiloo, samen met 2 andere opvarenden van de M 369. Een dag later overleed daar opnieuw een bemanningslid aan zijn verwondingen. De M 323 werd in de brug en kaar tenhuis geraakt en diverse apparatuur was uitgevallen. Er viel slechts een licht gewonde. Drie andere slachtoffers van de aanval vielen bij de Hafenschutzgruppe Den Helder en bij de 3./MFLA808 op De Mok en de 7./MFLA808 in Den Hel- Tussen andere bemanningsleden van 248 Squadron staat S/Ldr Cartridge met een hond in zijn handen (www.ww2images.com). 141

Levend Verleden - Den Helder | 2010 | | pagina 15