Ook in de Helderse binnenstad werd de beving gevoeld, zoals door een gezin in de Molenstraat (oude ansicht van de Molenstraat). nacht van zaterdag op zondag gewekt, precies tien minuten voor twee uur, door een sterke beving, die m.i. vrij zeker een aard- of zeebeving moet zijn geweest. Zij duurde wel minstens, na mijn ontwaken en het licht ontste ken, nog 35 a 20 seconden. Het gehele Paleis trilde, de slaapkamerlamp slingerde iets, de deuren kraakten en allerlei zwakke geluiden verrieden een oorzaak, die wel niet anders kan geweest zijn dan een in deze stre ken zeer ongewone aardbeving. Ik ben zeer benieuwd welke officiële berichten ons zullen bereiken. Vier personen in mijn huis ontwaakten, onafhankelijk van elkander, in drie slaapkamers, op hetzelfde tijdstip, en allen constateerden dat hun ledikant schudde en het was alsof beneden in huis deuren werden geopend'. Een tweetal portiers van 's Rijkswerf, de heren M. Bonarius en H. Ouwer- ling, berichtten hieromtrent: 'in den nacht van 6 op 7 juni werd door ons een stevige aardschok waargenomen, circa 1.50 uur, zó zelfs, dat ons wacht lokaal, ingang Marinewerf, stond te schudden, ook door den schakelbord wachter op de werf werd de schok waargenomen'. Ook bewoners van het Havenplein hebben den schok waar genomen en constateerden een merk bare schudding hunner woningen; de havenwacht meldde gedurende 5 a 6 seconden lichte schokken te hebben waargenomen, en wij vernamen nog van andere gevallen. In de Molen straat was een gezin nog niet lang ter ruste, toen het door het hevige trillen van hun woning werd gewekt, en een dergelijk bericht kregen wij ook uit de Gravenstraat. Daar zij wat tijd en duur betreft alle overeenstemmen, kan er o. i. niet aan worden getwijfeld, dat wij hier te doen hadden met een uitloper van de elders geconstateerde aardbeving, en het verschijnsel is, in ons lage, en tot nu toe voor aardbe vingen vrijwel onkwetsbare landje, wel een merkwaardigheid!", aldus de Helderse Courant. Het Koninklijk Meteorologisch Insti tuut, het KNMI, plaatste het volgende verzoek in de Helderse Courant van 9 juni 1931: "Personen, die nauw keurige inlichtingen kunnen geven over de aardbeving in den nacht van zaterdag op zondag, wordt verzocht die schriftelijk te zenden aan het Ko ninklijk Nederlands Meteorologisch Instituut. Vooral over sterkte en duur, richting der schokken, beweging van voorwerpen". Later in de juniweek van 1931 meldde Bronnen: KNMI, de heer D. Kraaijpoel seismo loog. KNMI catalogus van aardbevingen in Nederland (1990). Kort verhaal van de aerdbevinge die in geheel Nederland gevoeld is op den 18 february 1756. Helderse Courant, diverse jaargangen, archief HHV. Internet: MSN Encarta Winkler Prins Online Encyclopedie 2009, kennis- link.nl. depers.nl. het KNMI dat naar aanleiding van de aardbeving de schokken over ons gehele land zijn waargenomen, het sterkst nabij de Noordzeekust. Zij is de krachtigste geweest van alle bevingen. Dankzij de medewerking van berichtgevers zijn 950 meldingen binnengekomen. Als voorlopig over zicht werd geconstateerd dat over het algemeen het aantal meldingen van de kust naar het binnenland afnam. Ingekomen meldingen uit Den Helder 19, en bijvoorbeeld maar 2 uit Almelo en 4 uit Maastricht, aldus het KNMI. Rens Schendelaar 94

Levend Verleden - Den Helder | 2009 | | pagina 8