MM-schaal Versey, 1939 7-6-1931 Op 7 juni 1931 om 00:25:21 uur precies vond onder de Doggersbank, op een diepte van 16.7 km, de beving plaats. De cirkels geven de gebieden aan met verschillen in intensiteit. In de Kop van Noord-Holland werd een waarde van 5 op de schaal van Richter gemeten. was niet eens een duidelijke tsunami, maar een vreemde zeebeweging mid den op de Noordzee. De oorzaak was een aardbeving met een kracht van 6.1 op de schaal van Richter. Die vond plaats in de nacht van 6 op 7 juni 1931 ter hoogte van de Dog- gerbank. De aardbeving werd in heel Noord-Europa dus ook in Den Helder gevoeld. De bemanning van schepen die zich op dat moment op de Dog gersbank bevonden zagen een golf. Er werden geen overstromingen van de omliggende kusten gemeld. De Doggersbank is een ondiepte in de Noordzee, ten oosten van Noord- Engeland. De zandbank ligt noord westelijk ten opzichte van Nederland. De aanduiding 'dogger' is afgeleid van het oud Nederlandse 'dogge' wat vissersboot betekent (met name voor de kabeljauwvangst). De bank is bijna 300 kilometer lang en bevindt zich zowel in het Britse, Deense, Duitse, als Nederlandse deel van het conti nentaal plat. Hij is ontstaan tijdens de laatste ijstijd. De Doggersbank rijst uit circa 40 meter diep water op tot 18 meter onder de zeespiegel, en is dus circa 22 meter hoog. De bodem bestaat grotendeels uit zand. Van Groot-Brittannië is bekend dat de beving van 6 op 7 juni 1931 tussen Zuid-Engeland en Noord-Schotland grote opschudding veroorzaakte. De schokken waren de hevigste die ooit in Engeland waren geregistreerd. Mensen liepen verschrikt de straat op waar zij urenlang verbleven om ver dere gebeurtenissen af te wachten. De Helderse Courant schreef daar over op 9 juni 1931: "Aardschokken in Den Helder gevoeld. De aardbe ving heeft zich ook in onze stad en op andere plaatsen in het land doen ge voelen. Omtrent Den Helder bereiken ons van verschillende inwoners hier omtrent berichten. Zo deelde de heer Van Andel uit de Breewaterstraat ons als eerste zijn bevindingen mede en schrijft ons de heer ir. Monhemius (chef afdeling scheepsbouw van rijks werf Willemsoord) bewoner van het Paleis op het adres nummer 3: 'Ver schillende bewoners van het Marine paleis, en op de Hoofdgracht, wellicht ook elders in de stad, werden in den Het Commandementsgebouw (het Paleis) aan het Nieuwediep waar de bewoners in de nacht van de beving het hele gebouw voelden trillen. 93

Levend Verleden - Den Helder | 2009 | | pagina 7