De aardbeving van juni 1931 In Nederland zijn zware aardbevingen zeldzame verschijnselen. Van de be vingen die in ons land werden waar genomen lag het epicentrum meestal buiten Nederland. En als het zwaarte punt in Nederland lag, dan lag het in het zuidoosten, in Noord-Brabant en Limburg. Jaarlijks komen in dat deel van Nederland wel lichte aardbevin gen voor met een sterkte tussen 2 en 3 op de schaal van Richter. Toch is er een aantal aardbevingen geweest dat ons hele land deed schok ken, zoals de bevingen van april 1580 en niet veel later van 2 januari 1602. Zo is ook bekend dat er in de vroege morgen van 18 februari 1756 een aardbeving heeft plaatsgevonden waarbij wel 7 tot 8 schokken werden geteld. De meldingen kwamen uit het hele land. De meeste schade ontstond in de omgeving van Brabant. En in 's Hertogenbosch had men zelfs de angst dat de huizen zouden instor ten. Het boekje: 'Kort verhaal van de aerdbevinge die in geheel Nederland gevoeld is op den 18 february 1756', meldt dat de schokken ook te Schagen werden gevoeld en: "De watermolen van Kolhorn maakte bewegingen om te malen", aldus de geschiedschrijver die de duur van de aardbeving schatte op een minuut of iets minder. Niet ver van Nederland vond in die periode op 1 november 1755 de alles vernieti gende aardbeving van Lissabon plaats met een kracht van 9.0 op de schaal van Richter. De ontstane vloedgolf bereikte een hoogte van 15 meter. Re cent zijn er in Nederland geen sterke aardbevingen waargenomen. Een uitzondering is die nabij Roermond op 13 april 1992 met een kracht van 5.8 op genoemde schaal waarbij voor honderden miljoenen guldens schade werd aangericht. Volgens seismologen valt er in Nederland één keer in elke duizend jaar een aardbeving met deze sterkte of hoger te verwachten. De aardbevingen bij Alkmaar en Bergen in september 2001 met een sterkte van maximaal 3.2 op de schaal van Richter zijn waarschijnlijk veroor zaakt door gaswinning, aangezien de locatie en de diepte van 3 km over eenkomen met de ligging van gasvel- den. In het gebied is geen natuurlijke seismische activiteit bekend. De hevigheid van een aardbeving wordt gemeten op de schaal van Rich ter. Dit is een logaritmische schaal van de hoeveelheid energie die bij de schok vrijkomt. Een aardbeving met een magnitude van 3 op deze schaal is vrijwel altijd voelbaar. Vanaf magnitude 5 is sprake van een sterke aardbeving, die vrijwel altijd matige tot aanzienlijke schade aanricht. Een aardbeving met een magnitude van 7 of nog hoger is een zware tot zeer zware aardbeving die over het algemeen een grootschalige ramp veroorzaakt. Een andere schaal is de schaal van Mercalli, waarmee vooral de gevolgen van de aardbevingen wat nauwkeuriger worden beschreven dan met de schaal van Richter. In de landen rond de Noordzee vin den ook zeebevingen plaats. Men spreekt van een zeebeving wanneer het epicentrum gelegen is op de bodem van de zee. Op een schip op volle zee wordt een zeebeving meestal ervaren alsof het op een wrak stoot of aan de grond loopt. Voor de omlig gende landen kunnen de gevolgen echter desastreus zijn als de ontstane golven de kust bereiken. Dat komt omdat door de afnemende kustwater diepte de snelheid kleiner wordt, de golfhoogte toeneemt en er branding- golven kunnen ontstaan van tiental len meters hoog, bekend als tsunami. Ook in Europa komen tsunami's voor. Zo vond er ongeveer 7200 jaar geleden een grote tsunami plaats op de Noordzee. Het schrift bestond nog niet, toch weten we door geologisch onderzoek dat de tsunami grote delen van de Noordzeekust overspoelde. Want tsunami's maken zand en soms ook stenen los van de zeebodem. Het water neemt dit samen met zand van het strand mee het land in. Nadat het water weer is verdwenen, blijft het zand achter op het land. Als het niet verdwijnt door erosie kan het bewijs van een tsunami heel lang bewaard blijven. De 7200 jaar oude tsunami in de Noordzee is ongeveer 40 jaar geleden ontdekt door Engelse aard wetenschappers. Deze tsunami heeft zeer waarschijnlijk ook de kust van Nederland overspoeld. Het is altijd mogelijk dat er opnieuw een tsunami in West-Europa zal voor komen, maar de kans is erg klein. In de Noordzee komen maar weinig aardbevingen voor en daarom is het risico dat er een tsunami ontstaat ook erg klein. Deskundigen vinden een tsunami waarschuwingsysteem in de Noordzee daarom niet nodig. Mocht toch een zeebeving plaatsvinden, dan is de kans het grootst in gebieden waar vaak aardbevingen voorkomen, zoals in Griekenland en Italië. Uit de mid deleeuwse en de recente geschiedenis zijn slechts twee Noordzee tsunamis bekend: Op 6 april 1580 vond een aardbeving van ongeveer 6.2 op de schaal van Richter plaats in het Nauw van Calais. De beving werd gevoeld in Nederland, België, Engeland, Duits land en noord-Frankrijk. Ze veroor zaakte een 4 meter hoge tsunami die de noord-Franse steden Calais en Boulogne overstroomde. De tweede 92

Levend Verleden - Den Helder | 2009 | | pagina 6