Lezers reageren i: Arie Vlam In het gedenkboek van de RHBS Den Helder Opdat ik het niet vergeet, staat in de naamlijst van de leerlingen van het jaar 1927 Ariën Pieter Vlam, ambtenaar ter secretarie Den Helder, vermeld. Hij heeft de klassen 1-5 doorlopen. Zijn eerste voornaam was dus Ariën -hij was bijzonder trots op zijn Westfriese voornaam- en niet Adriaan zoals in het juninummer van Levend Verleden werd vermeld. Op de foto wordt hij aan de linkerzijde geflankeerd door Nicolaas Hendrik Biersteker, o.a. leraar Engels aan de Mulo in de Pasteurstraat. Aan de rechterzijde staat Adriaan Marinus Boon van wie in het gedenkboek wordt vermeld dat hij rechten stu deerde. Hij zal dus wel jurist zijn geworden. Reacties kwamen van Ankie Vlam die beide schoolvrienden van haar vader herkende aan de hand van notities op de achterzijde van de oorspron kelijke foto en van Josina Dolmans- Taylor, Elly Mast-Sperling, Corry Oly-Westerbaan en Ria Hop-Ewalt die hun leraar Engels, dhr. Biersteker, herkenden. Verder kwamen er nog reacties van twee voormalige col lega's van dhr. Biersteker, de heren Makelaar en Slort. Dank aan degenen die op mijn op roep hebben gereageerd. Zij hebben m.i. aangetoond dat de Helderse Historische Vereniging springlevend is. Lo Lasschuijt 2: Lou de Palingboer Jan Weidema, Den Helder Lou de Palingboer zijn broer te zijn. Ik zag ook wel over eenkomst tussen hem en zijn broer. Hij vertelde mij toen dat na het over lijden van Lou enkele zogenaamde engeltjes (volgelingen van Lou) bij hem waren gekomen en hem hadden gevraagd de plaats van Lou in te ne men. Dat zou dan gepaard gaan met een hele ceremonie dat Lou weer was opgestaan uit de doden. Ik vroeg hem of dat hem niet wat leek, waarop hij antwoordde dat hij helemaal niks had met die flauwekul van zijn broer Lou. Dit wilde ik toch even vertellen, omdat het me een leuke afsluiting lijkt van de belevenissen van Lou de Palingboer. Er blijkt tevens uit, dat de volgelingen van Lou de zaak heerlijk voor de gek wilden houden. Onlangs las ik in het de cembernummer 2008 van Levend Verleden het verhaal over Louwrens Voorthuyzen, alias Lou de Palingboer. In het jaar dat hij overleed was ik werkzaam als mare chaussee bij de brigade Den Helder. Kort na zijn dood, het kan 1968 of 1969 zijn geweest, werden wij opge beld door enkele personen die woonachtig waren in De Cocksdorp op Texel. Zij had den schade opgelopen aan hun woningen die volgens hen was veroorzaakt door enkele straaljagers van de Koninklijke Luchtmacht die oefeningen hielden nabij de Vliehors (Vlieland). Deze straaljagers doorbraken verschillende malen de geluidsbarrière waarbij enorme knallen werden veroorzaakt. Tengevolge hiervan vielen er scheuren in hun woningen waarvan zij aangifte wensten te doen. In De Cocksdorp aangekomen kwam ik terecht bij een oudere man die alleen woonde in een nogal klein, oud huisje. Ook aan zijn woning was schade, wat ik ook heb geconstateerd. Hieronder volgt de verklaring van betrokkene: Allereerst heb ik zijn naam gevraagd. Hij bleek Voorthuyzen te heten. Dit ontlokte mij de vraag of hij familie was van Lou de Palingboer. Dat bleek 91

Levend Verleden - Den Helder | 2009 | | pagina 5