Van het bestuur Een goed jaar geleden werd de Com missie Cultuurhistorische Waarden (CCW) aangesteld door B&W van Den Helder. Eigenlijk is dit de oude Gemeentelijke Monumentencommis sie, maar dan in een nieuw jasje. De onafhankelijke commissie geeft ge vraagd of ongevraagd advies aan het college, bijvoorbeeld bij zaken als wel of geen sloop van het postkantoor, of het signaleren van de waterkelders op Willemsoord, die als historisch mo nument moeten worden beschouwd. Per 1 december van dit jaar is deze commissie echter al weer opgeheven. Bezuinigen volgens de kaasschaaf methode noemt men dat bij de ge meente. In de commissie, die uit zeven per sonen bestond, waren zowel Rens Schendelaar als uw voorzitter ver tegenwoordigd. We waren, onder de bezielende leiding van voorzitter Marleen Poortvliet, eigenlijk net goed op dreef gekomen. Ons bleek dat de Helderse monumentenlijst al aardig oud was en van geen kant meer klopte. Zo stond bijvoorbeeld de oude Bethelkerk nog als monument vermeld, terwijl dat gebouw toch al heel wat jaren geleden is afgebroken. Verder werden beeldbepalende ge bouwen vermeld met een geschatte bouwdatum, of werd alleen een adres vermeld zonder nadere bijzonder heden. De commissie had een plan gemaakt om daar verandering in te brengen door het gehele bestand op te schonen en door de wijk in te gaan waarbij de diverse gebouwen opnieuw zouden worden bekeken en eventueel nieuwe aan de lijst zouden worden toegevoegd. Verscheidene commissie leden hadden afgelopen zomer al heel wat delen van Den Helder bezocht en nagelopen. Helaas zag wethouder Boskeljon daar de waarde niet van in, zodat al dat werk als verloren moet worden beschouwd. Enige leden van de CCW zullen nu op ad hoe basis worden toegevoegd aan de Commissie Ruimtelijke Kwa liteit (vroeger de Welstandcommis sie). Deze CRK fungeert dan, indien nodig, als de Monumentencommis sie. Hierdoor voldoet de gemeente gewoon aan de wet. Een zelfstandige commissie die ongevraagd een signaal afgeeft, bestaat dan echter niet meer. Als eenling kom je straks tussen veel architecten te zitten die er, wat de historie betreft, geheel andere ideeën op na houden, waarbij de stemver houding duidelijk is. Dat is erg jammer, want we zien alle maal dat het met onze monumentale gebouwen niet goed gaat. Eerst het oude stadhuis afgebrand, overigens weer schitterend gerestaureerd. Dan verpaupert de voormalige Zeevaart school aan het Ankerpark en wordt de verbouwing daarvan op een of andere manier getraineerd. Vervol gens steken kinderen het oude Casino in Huisduinen in de fik, waardoor het gebouw volledig afbrandt. Bij de laat ste twee gebouwen kon dit allemaal gebeuren omdat zij al jaren leeg staan en er geen serieuze pogingen zijn ondernomen om ze te restaureren of een andere bestemming te geven. Zo is er ook een vaag plan van B&W, samen met het ECN te Petten, om een windturbine van 150 meter hoog (2,5 maal de hoogte van de vuurtoren) te plaatsen bij Erfprins. Dit is een ernstige bedreiging voor de Lange Jaap, nota bene een rijksmonument. Sjaan Limonard Ook de Huisduinerpolder, een van de mooiste plekken in Den Helder schaad je daar enorm mee. Het is wel ons erfgoed. De Commissie Cultuur historische Waarden was er dan om voor dit soort plannen te waarschu wen. Genoeg gemopperd! De reac ties op ons themanummer 100 jaar Julianadorp waren zeer positief. Het bestuur ontving verscheidene enthou siaste telefoontjes, e-mails, kaarten en brieven. Vlak voor het ter perse gaan bereikte ons het droeve bericht dat Jeanne Limonard op 3 november 2009 is overleden. In haar werkzame leven was zij de secretaresse van de burge meester. Zij was vanaf de oprichting lid van onze vereniging en heeft als vrijwilligster samen met Annie Gou- tier onze bibliotheek op poten gezet en jarenlang zorgvuldig beheerd. Zij hield al die tijd de bibliotheekboeken bij in een kaartenbak, getypt op zon grote, ouderwetse typemachie, on danks dat we al jaren met computers werkten. Die nieuwigheid was aan Jeanne echter niet besteed. Maar zij wist altijd waar een bepaald boek was te vinden. Jeanne is 83 jaar geworden. Dat zij ruste in vrede Ik wens u allen, namens het bestuur en de redactie, fijne feestdagen en al het goede voor 2010. Maarten Noot 90

Levend Verleden - Den Helder | 2009 | | pagina 4