Het gebeurde op't Marsdiep (4) Een Franse slag op het ijs bij Texel In Parijs is, achter het Gare Montpar- nasse, een -onooglijk klein- straatje, genaamd Rue du Texel. Het straatje zou naar het eiland vernoemd zijn ter herinnering aan de overmeestering door Franse huzaren en rijdende artil lerie van de Hollandse oorlogsvloot, welke in januari 1795 vastgevroren zat in het ijs bij Texel. Dit voorval wordt niet alleen vermeld in het tiendelige werk over de Franse omwenteling van de bekende Franse staatsman en his toricus Adolphe Thiers (1797-1877), maar ook door de beroemde Schotse historicus Sir Archibald Alison (1792- 1867), waardoor het verhaal een uit gebreide bekendheid verkreeg.1 Er is zelfs een aantal afbeeldingen van het (vermeende) gebeuren bekend. Er is een schilderij van Mozin in het Marine Museum te Parijs, getiteld: La cavalarie Fran<;aise prend la flotte Hollandaise arretée dans les glacés du Texel, 1795 (De Franse cavalerie ver overt de Hollandse vloot, ingesloten in het ijs bij Texel, 1795). Op een door Martinet getekende en door Lejeune gegraveerde plaat zien we een andere visie van enkele in het ijs vastgevro ren Hollandse oorlogsschepen, die bestormd worden door Franse huza ren te paard terwijl op het ijs talrijke doden en gewonden verspreid liggen. In het opschrift, waarvan de vertaling luidt: "Overmeestering van Holland; Pichegru 9 Januari 1795", wordt ove rigens niet over Texel gesproken. De datum is niet correct, want het des betreffende Franse huzarenregiment, grotendeels bestaande uit Bataven die "uit ballingschap in Frankrijk" terug keerden, kwamen pas twee weken na genoemde datum in Den Helder aan. De Franse generaal Pichegru was er zeker niet zelfbij betrokken. Het desbetreffende regiment stond onder leiding van Jan Willem de Winter, ooit luitenant onder de Admiraliteit van Amsterdam, toen brigade-gene raal in het Franse leger, later opperbe velhebber van de Bataafse vloot. Ook De Winter was overigens niet zelfbij het gebeurde aanwezig. Hij kwam pas enkele dagen later om officieren en manschappen van de oorlogsschepen de (hernieuwde) eed van trouw af te nemen. In een boek dat de wijdlopige titel draagt "Histoire de lArmée et de tous les Regiments depuis les premier temps de le Monarchie Franqaise jusqu a nos jours" door Adr. Pascal, Brahout en de kapitein Sicard komt eveneens een gravure voor met het opschrift "Prise de la Flotte Hollan daise par des Hussards". Op deze plaat ziet men de Franse ruiterij met enige veldstukken oprukken naar de ingevroren vloot. In de bijbehorende tekst wordt overigens vermeld dat de vloot zich overgaf zonder zich te ver dedigen. Wat was er nou eigenlijk precies gebeurd? Nadat de Franse troepen onder leiding van Pichegru ons land waren binnengedrongen en de strenge vorst het mogelijk gemaakt had de grote rivieren over te trekken, vluchtte stadhouder Willem V op 18 januari naar Engeland. De Prins- gezinden moesten hun nederlaag erkennen. Door de Patriotten werden de Fransen als verlossers ingehaald. De roemrijke Republiek der Zeven Provinciën ging roemloos ten onder, "La cavalerie Frangaise prend la flotte Hollandaise arretée dans les glacés du (De Franse cavalerie verovert de Hollandse vloot, ingesloten in het ijs bij Texel), schilderij van C.L. Mozin (1806-1862) in het Museum Chateau de Versailles. 115

Levend Verleden - Den Helder | 2009 | | pagina 29